Laptop Isınma Sorunu Nasıl Çözülür?

laptop-isinma-sorunu

laptop-isinma-sorunuLaptop Bilgisayar kullanıcılarının en büyük sorunlarından biri ısınma sorunudur. Gerek Kullanımı gerekse yaşından itibaren başlayan bu sorunu ortadan kaldırmanız için gerekli olan bir kaç işlem de ısınma sorununu ortadan kaldırabilirsiniz. Günümüzde daha çok laptop kullanıcısının ortaya çıkması ile birlikte bu sorunun daha yaygın ve ciddi bir sorun haleni geldiğini de görmemiz mümkün. Isınma sorunu bilgisayarın içerisinde ki donanımlardan kaynaklı olarak veya kullandığınız programlar vasıtasıyla yaşayabilirsiniz.

Laptop kullanıyor ve sürekli ısınma sorunu yaşıyorsanız bilgisayarınız farklı parçalarına zarar verme olanağına sahip olacaktır. Özellikle hdd, ram , ekran kartı gibi donanımlara ciddi zararlar vererek bilgisayarınızı kullanılamaz hale getirebiliyor. Kısa sürede bulduğunuz çözümler sayesinde ısınma sorununu da ortadan kaldırabilirsiniz.

Isınmanın en büyük nedeni laptop içerisinde bulunan soğutucu görevini üstlenen fan’ın tozlanması veya görevini yeteri kadar yerine getirmemesinden kaynaklanabiliyor. Fan yeterin soğutmadığından laptop içerisindeki parçalar soğumayarak ısınmaya devam ediyor ve diğer parçalara da bu sıcaklık ulaşarak parçaların kısa devre yapması ve yanması ile sonuçlanabiliyor. Aynı zamanda fan yeteri kadar soğutmadığın da laptop otomatik olarak kapanarak kullanıcıyı çileden çıkartabiliyor.


Laptop Isınmasının Çözümleri ;

Laptop kullanımınız uzun süreliyse eğer ilk olarak yapmanız gereken fan içerisini temizleyerek çalıştırmanız. Eski bilgisayarlarda genellikle fan tozlanmasından kaynaklı sorun  yaratabiliyor.

Bilgisayarınız da büyük boyutlu programlar kullanıyorsanız , bunlar genellikle oyun olabiliyor ; bu durumda çok fazla ısınma yaşıyorsanız ekran kartınızın yetersiz olmasından kaynaklanabiliyor. Ekran kartını daha yüksek özellikli kullanırsanız ısınma sorununu biraz azaltmış olacaksınız.

Laptop arkasında bulunan fan bölümünün temiz olmasına özen gösterin, fan buradan hava alarak soğuma görevini daha iyi yapar. Özellikle kucakta olan laptop daha çok toz çekeceği için bu bölüme özel laptop soğutucular kullanabilirsiniz.

Laptop kullanımında oluşan ısınmanın hangi parçadan olduğunu tespit etmeniz halinde bu parçaya ekstra fan taktırmanız da sorunu ortadan kaldıracaktır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.