Sosyal Medya Uzmanı Nasıl Olunur ?

sosyal-medya-uzmanı

sosyal-medya-uzmanıTeknolojinin ilerlemesi ile birlikte sosyal medyanın insan hayatında ki yeri ve önemi her geçen gün artıyor. Bu konularda uzman olmak isteyen hem ticari hemde sosyal bir hayat elde edebilmek için büyük uğraşlar gösteriyor diyebiliriz.  Sosyal medya uzmanlığı günümüzde bir gelir kaynağı olmakla birlikte yeni bir meslek anlayışı içerisine girmiştir. Çoğu firma ürünlerini pazarlarken %80 oranında sosyal medya üzerinden satışlarını gerçekleştirebiliyor. Özellikle bu konularda uzman arayan kişiler sosyal medya uzmanı konusunda tecrübeli kişilere yöneliyor diyebiliriz. Yeni meslek grubu olan sosyal medya uzmanı olmanız için kısa bir eğitimden geçerek sertifika sahibi olabilirsiniz. Bu konu da uzman olan kişiler e-ticaret alanında faliyet gösteren bir çok firmada kolaylıkla meslek sahibi olabiliyor.

Kısa süre içerisinde üniversite de sosyal medya uzmanlığı alanında da bölüm açılması beklenirken bu konu üzerinde eğitim alan kişiler genellikle sosyal medya üzerinde başarılı işler yapabiliyor diyebiliriz. İnsanların ne istediğini ve ne şekilde hitap edebilmesi gerektiğini çok iyi bilen bir sosyal medya uzmanı kısa sürede bu işi karlı bir yatırıma dönüştürebiliyor.  Peki siz sosyal medya uzmanı olmanız için nasıl bir yol izlemelisiniz.


Öncelikle internet konusunda A’dan Z’ye tüm altyapıyı nasıl çalıştığını iyi bilmeniz gerekiyor. Yani hamurunu iyi bir şekilde öğrenmeden bu işi yapamazsınız.

Arama motoru optimizasyonu konusunda bilgi sahibi olmanız sosyal medya üzerinde başarı olmanızın için en önemli maddedir. İnsanların arama motorlarından aradığı konularda ilk sayfada çıkmanız ciddi bilgi ve beceri gerektiriyor.

Profesyonel bir editör olarak yazı becerinizi ve akış dilinizi insanların istediği boyutlarda geliştirmeniz gerekiyor.

Gündemdeki konuları yakından takip ederek eleştiriler ve fikirler sunmanız , tartışmaya açmanız insanların ilgisini çekecektir.

Teknolojiyi yakından takip etmek ve en önemlisi insanların ne istediğini bilmeniz bu alanda başarılı olmanız için yeterlidir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.