Öğrenci Burs Başvurusu Nasıl Yapılır ? Burs Veren Kurumlar Nelerdir ?

burs-ucreti

burs-ucretiÜlkemizde öğrencilerin en çok çektiği sıkıntılardan biri maddi imkansızlıklardır. Özellikle başka şehirlerde okuma imkanı olan öğrencilerin genellikle bir ev geçindirecek kadar maddi desteğe ihtiyaçları ortaya çıkabiliyor. Bu sorunu ortadan kaldırmak için bir çok kurumun öğrencilere yaptığı yardım adı altında burs verilmektedir. Burs veren kurumların genellikle vakıflar, dernekler gibi kurumlar sağlamaktadır. Bu kurumların her yıl düzenli olarak 100-1000 TL arası burs verme imkanları doğduğu gibi öğrencilerden istediği bir takım kurallar da bulunuyor. Burs başvurusu yapılacak olan yere yazılı veya telefon ile başvuru yapmadan önce şahsi olarak gidilerek başvurularını yapabilirler.

Kurumların yapmış olduğu bu yardımı geri ödemeden istedikleri gibi kullanabilmektedirler. Bazı kurumlar ilk okul açılış tarihinden itibaren 1 ay ile 8 ay arasında düzenli olarak her ay hesaplarına burs ücretlerini yatırabiliyorlar. Devletin vermiş olduğu kredi imkanından faydalanan öğrenciler ise bu süre zarfı içerisinde geri ödemeli olarak burs kullanabiliyorlar. Okuldan mezun olduktan sonra çalışmaya başladıklarında ücreti taksitli bir şekilde geri ödeme imkanları da doğuyor.

Burs başvurusu için gerekli olan şartlar aşağıdaki gibidir ;


Öncelikle başvuru yapacak olan kişinin Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olması gerekiyor.

Askerlik ile herhangi bir ilişkisi bulunmaması gerekiyor.

En az 4 yıllık kurumlarda yüksek öğretim yapıyor olmak .

Farklı kurumlardan burs veya öğrenim yardımı adı altında para almamak.

Derslerinde başarılı olmak gibi şartlar aranmaktadır.

Bir çok kurum bunların yanı sıra kendi prosedürlerine göre şartlarda aramaktadır. Maddi yetersizliğini gösteren belgelerden tutun anne , baba ayrı olması veya öksüz olması gibi şartlarda aranmaktadır.

Bu şartların , başvuru yapacağınız kurum ve kuruluşlara göre değişeceğini unutmayın. Başvuru yapacağınız kuruma doğru bilgiler vermeniz ileri de alacağınız burslar için olumlu bir etken olacaktır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.