Göz Jimnastiği Nedir ? Göz jimnastiği Nasıl Yapılır ?

jimnastik

jimnastikGöz hastalıkları insanların yaşantısından kaynaklı veya doğuştan gelen bir rahatsızlık olarak ortaya çıkabiliyor. Göz sorunu yaşayan milyonlarca insanın en büyük sorunu olan göz yorgunluğu da ciddi tehlikeler arz edebiliyor.  Gözlerde duyulan rahatsızlıkları ortadan kaldırmak için kişi göz doktoruna muayene olarak kısa sürede tedavi edilebilmektedir. Teknoloji ve tıp alanında ciddi ilerlemeler sonucunda uzak ve yakını görme rahatsızlıklarını ameliyatsız bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Gözlerde oluşan rahatsızlıklardan önce göz yorgunluğu her yaş insan da görülen bir sorundur. Bu sorunun ilerlemesi sonucunda kişide ciddi derece de göz bozuklukları meydana gelebiliyor. Evde yapacağınız göz jimnastikleri ile bu sorunu biraz olsun azaltmanız da mümkün.

Özellikle çalışma koşullarından dolayı kişide ciddi derece de göz yorgunluğu olabiliyor. Sürekli bilgisayar başında olması veya zararlı maddeler ile aynı ortamda bulunması göze ciddi zararlar verebiliyor. Bu durumu azaltmanız için göz jimnastiği yaparak zararı biraz olsun azaltmanız mümkün. Yapacağınız işlemler çok basit olduğu gibi her gün mutlaka 5 dk ayırarak göz jimnastiği yapabilirsiniz.

Göz jimnastiği yapmanız için bir çok yöntem olduğu gibi size en basit ve yararlı uygulamanın tanıtımını yapacağız.


Gözlerinizi 5-6 saniye kapalı tutarak açın.

Gözlerinizi açtıktan sonra önce yukarı sonra aşağı ardından sağa ve sola zorlayacak şekilde bakmaya çalışın.

Bu işlemi 2-3 kere tekrar ederek gözlerinizi tekrar kapatın.

Gözlerinizi açtıktan sonra yakın ve uzak olacak şekilde objelere hızlıca bakmaya başlayın.

Bir kaç kez tekrarladıktan sonra gözlerinizde bir rahatlama olduğunu göreceksiniz.

Göz insan sağlığı açısından oldukça önemli bir duyu organı olduğu için gözlerin hassasiyetini korumanız da son derece önemlidir. Yapacağınız bu işlemler sayesinde gözlerinizde oluşacak sorunları azaltmanız da mümkün olabiliyor. Çalışma koşullarından dolayı sürekli bilgisayar başında olmanız gerekiyorsa mutlaka dinlendirici gözlük veya lens kullanmaya özen gösterin.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.