Düşüncelerimizi Okuyan Robot Gerçekmi?

robot

robot 2İnsanların hislerini okuyan bir robot kulağa garip ve korkutucu gelebilir ama işin aslı pek öyle olmayacak gibi duruyor. Japon mobil operatörü Softbank tarafından geliştirilen ve ”duygusal motor”a sahip olan Pepper adını taşıyan robotun özellikle insan bakımı sektörü için bir alternatif oluşturması amaçlanıyor. Pepper bulut tabanlı yapay zekası sayesinde insan hareketlerini, ifadelerini ve ses tonlarını analiz edebilecek.


Şirket insanların duygusal motor Pepper’la tıpkı aileleri ve arkadaşlarıyla kurdukları gibi bir iletişim kurabileceğinin özellikle ve özellikle altını çiziyor. Önümüzdeki yıl satışa sunulacak olan robota sahip olmak isteyenler için 198 bin Japon yeni yani 4060 TL yi gözden çıkarması gerekecek. Robotlar yarından itibaren Softbank’in Japonya’daki mağazalarına yerleştirilecek.

robotBöylelikle insanların robotla önceden iletişim kurmasının önü tamamen açılmış olacak. İnsanlarla etkileşimi arttıkça bulut tabanlı bir yapay zekaya sahip olan Pepper’ın davranış biçiminin şekillenmesi öngörülüyor. Bu teknoloji çağında bu tür robotların olduğunu görüyorsak bundan 50-60 yıl sonrasında hiçbir insan gücü olmadan firmaların fabrikalarında full robotların çalışacağını düşünüyoruz her ne kadar bu robotlar hayatımızı kolaylaştırsada işsizliğin önüne geçilmeye çalışılan ülkelerde robotlar belkide bizim hayatımızı daha da zor’a çevirebilir. Üstelik bu teknolojinin durduğunuda pek söylemeyiz ileride ne tür robotlarla karşılacağız hiç bilmiyoruz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.