Bel Kayması Nedir ? Bel Kaymasının Belirtileri Ve Tedavi Yolları Nelerdir ?

bel-kaymasi

bel-kaymasiOmurilik içerisinden geçen omurların sağa sola kayması , yerinden çıkması sonucunda sinirlere olan zararından ortaya çıkan rahatsızlığa bel kayması denir. Bel kaymasının nedenleri arasında ilk olarak iş hayatında ki koşullar oluşturmaktadır. Her gün düzenli olarak aynı şekilde durulması veya zorlanması sonucunda omurlar yerinden kayarak bu rahatsızlığı ortaya çıkartmaktadır. Uzun yıllar zedelenen omurlarda ilerleyen yaşlarda bel kaymasını ortaya çıkaran unsurlar arasında gelmektedir. Yaşlılığın getirdiği hastalıklar olarak bilinen bel kaymasının bu yaşlardan itibaren tedavisi mümkün değildir.

Bel kaymasını çoğu insan fark etmediğinden hastalık ilerleyerek ciddi problemlere dönüşebilir. Bazı hastalarda bel kayması olduğu zaman dilim içerisinde herhangi bir şikayeti olmaz. Fakat kalçanın üzerinde bulunan boşlukta ağrı oluştuğunda ilk olarak bel kayması teşhisi koyulabilir.

Bel kayması sonucunda oluşan sinir sıkışmalar veya doku zedelenmeleri sonucunda sadece bel bölgesine değil sırt ve ayak kısımlarına doğru bu rahatsızlık ilerleyebilir. Özellikle ayaklarınızda karıncalanma ve uyuşma söz konusu olduğunda doku zedelenmesinin habercisi olduğunu söyleyebiliriz.


Bel kaymasını tedavi etmek mümkün olduğu gibi bunun 3 ana yolu bulunmaktadır. Her yaş grubunda görülen bu rahatsızlığın tedavisi arasında ameliyat, ilaç tedavisi ve fizik  tedavi uygulanabilmektedir.

bel-kaymasi-nedir

Doktorlar arasında en çok tavsiye edilen fizik tedavi sonucunu kişiden kişiye değişen olumlu sonuçlar ile ortaya çıkartabiliyor. Doktorlar en son çareyi ameliyata bıraktıkları için ilaç ile tedavi etmeninde mümkün olduğu dönemler içerisinde bulunuyoruz.

İlaç ile tedavinin pek olumlu sonuç vermediğini söylesek de bel kayması sonucu ortaya çıkaran ağrıları azaltarak kişide psikolojik bir neden ortaya çıkartabiliyor.  Çoğu hastalık psikolojik olduğu için bel soğukluğunun da psikolojik yanları vardır. Bel sürekli ağrıdığı için buna ilk olarak bel kayması diyemeyiz .

Fizik tedavi uygulaması ise kişilerin sürekli egzersiz hareketler yaparak bel kısmının rahatlaması sonucunda ağrıların geçmesi ve omurların yerine oturması ile sonuçlanabilmektedir.  Bu tedavi işlemi uzun sürdüğü için kişiler genellikle tercih etmezler.

Ameliyat günümüzde oldukça kolaylaştığı için bel kayması ameliyatı sonucunda kişi 1 hafta içerisinde ayağa kalkabiliyor. Kısa sürede kurtulmak isteyen kişiler genellikle bu tedavi yöntemi ile sağlığına kavuşmaktadır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.