Anne Sütünün Özellikleri Ve Faydaları Nelerdir ?

anne-sütü

anne-sütüİlk 6 ay yeni doğan çocuklar için anne sütü ile beslenmesi önerilmektedir.  Yeni doğan çocuklar hastalıklara karşı dirençsiz olduğu için aldıkları besinlerden yakalanacağı hastalıklar daha kolay vücuduna girecektir. Dışarıdan aldığınız sütün içeriğini bilmediğiniz için çocuğun kısa sürede hasta olmasına yol açabilmektedir. Anne sütü ise içeriğinde mikro üretmez , bozulmaz , herhangi bir hastalığa yol açmadan sağlıklı bir şekilde çocuğun büyümesine yardımcı olmaktadır.

İlk 6 ay anne sütü ile beslenen bebeklerin bağışıklık sistemi dirençli olduğu için ciddi boyutlu hastalıklara yakalanma riskini en aza indirir. Yeni doğan bebeklerde sıkça görülen hastalıklardan alerji  , ishal ,solunum hastalıkları ,soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkları en aza indirmektedir.


Anne sütü çocuklar için özel olarak üretilen bir besin olduğu için yeni doğan çocuklara mucizevi etkileri vardır. Dönem dönem farklı faydalar gösteren anne sütünün ilerleyen zaman içerisinde çocuğun gelişimine göre fayda sağlamaktadır. Protein içeriğinin çok fazla olması çocuğun gelişimi açısından son derece önemlidir. Protein alacağı besinler arasında sadece anne sütünün gelmesi çocuk için en önemli maddelerden biridir.

Çocuğun sindirim sistemini rahat bir şekilde çalıştırmasının  da , kabızlık , ishal gibi rahatsızlıkların oluşmasına engel olmaktadır.

ilk başlarda annelerin sütü gelmeyeceğinden sürekli bebeği emzirmeye devam ettirmeleri gerekmektedir. Sütün artması için her iki göğüsten de çocuğa verildiğinde sütün azalmasını engelleyecektir. Bir taraftaki süt bitince diğer tarafa geçerek devamlılık sağlanabilir.

Bebeğinizi emzirmeye başladıktan sonra göğüslerde bulunan sütün boşaltılması gerekmektedir. Genellikle 10-12 dakika süren bu işlemden sonra 2-3 saat beklenerek emzirme saatine geldiğinde tekrar edilmelidir.

Bebeğinizin yeterli miktarda emzirdiğinizi anlamanız için her ay alınan 500-600 gram ile normal seviyeye ulaştığınızı görebilirsiniz. Fazla kilosu olan bebeklerde endişelenecek bir durum olmadığını hatırlatarak bebeklerinizi düzenli emzirmeyi unutmayın.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.