Saç Dökülmesini Önleyen Gıdalar Nelerdir ?

sac

sacSaç dökülmesine engel olmak isteyen bir çok kişi bilinçli veya bilinçsiz bir şekilde gıda tüketimi veya bunlara önlem olarak bir çok karışım tüketmekte. Saçlarının kayıplarını engellemek için doğru yapılan yanlışlar olduğu gibi yanlış yapılan doğrularda bulunmaktadır. Saçlarınızın genetik olarak dökülmesinden başka bir çok neden olduğu gibi bunların içerisinde gıda tüketiminin de büyük önemi vardır. Gıdaların içerisinde bulunan bir çok madde saç diplerine nüfus ederek bir süre sonra cansız saç tellerini meydana getirmektedir. Yapılan araştırmalara göre bazı besin maddeleri saçlarınızın dökülmesine karşı oldukça etkilidir.

Saç dökülmesine engel olan besinler şu şekilde ;

Omega 3 ihtiyacı olan sağlıklı saçların bu besini almanız için sürekli kuruyemiş tüketmeniz gerekir. Kuruyemişler de bulunan omega 3 maddesi saçları korurken asitlerde saçların dökülmesine engel olmaktadır.


Zeytinyağı tüketimi vücudun ihtiyaç duyduğu bir çok besin değerin karşılarken iyi bir E vitamini kaynağı olduğu için saçlara da iyi gelmektedir. Antioksidan özelliği sayesinde saçların daha güçlü olmasına ve dökülmesini önlemeye yardımcı bir besindir.  Özellikle saf zeytinyağını saçlarınıza masaj yaparak uygulamanız ciddi derecede saçlarınızın dökülmesini engelleyecektir.

E vitamin eksikliğini giderecek olan diğer bir besinde soya‘dır. Ayrıca demir eksikliğini de gideren soyanın saçların dışında insan vücudunda gerekli olan bir çok besini de karşılamaktadır. Dolaşım sisteminin de iyi bir şekilde çalışmasını sağlayan soya bundan dolayı saçlarında güçlenmesine yardımcı olmaktadır.

Havuç saçlara da iyi gelen bir gıdadır. İçeriğinde bulunan A vitamini saçların sağlıklı ve daha parlak görünmesine yardımcı olmaktadır. İçeriğinde bulunan bol miktarda A vitamini gözlere de iyi gelmektedir.

B7 vitamini sağlayan tahıl ürünleri de genç yaşta saçların beyazlaşması ve grileşmesini engeller.tahillar

Ispanak içerisinde bulunan b9 vitamini de yeterli miktarda alındığında saçlarınızı daha parlak olduğunu hissedeceksiniz.

Tüketeceğiniz bu besinlerin içerisinde saçların ihtiyaç duyduğu vitaminler yeterli miktarda olduğu için her gün mutlaka tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.