Mısır Nasıl Patlatılır ? Haşlanmış Mısır Nasıl Yapılır ?

patlamis-misirSıcak bir evde özellikle kış aylarında yapılan patlamış mısırın yerini hiçbir şey tutamaz. Patlamış mısır yapmanın püf noktaları ve kolaylıklarını sizler için derledik. Yağlı ve tuzlu olması hasta olan kişiler için tavsiye edilmese de aslında hiç bir sorun teşkil etmeyen gıdalar arasında gelmektedir. Araştırmacıların yaptığı açıklama sonucunda patlamış mısırın özünde bulunan mineraller ile dengelenen yağ ve tuz kişiye sağlık açısından herhangi bir zararı olmadığını söylediler.

Patlamış mısır ilk olarak amerikanın yerli halkı tarafından bulunmuştur. O yıllarda patlayan ve patlamayan mısırları ayıran halk kızgın kumlara koyduğu mısırları patlatarak geçim kaynağı yaratmışlardır. Patlayan mısırın en belirgin  özelliği kabuğudur. Kalın ve sert olan kabuk ısıyı çok iyi geçirdiği için içerisinde bulunan su ve mısır tanesinin şişerek patlamasından ortaya çıkmıştır. Lüks bir yemek olan patlamış mısır o yıllarda bir çok ailenin geçim kaynağı olmuştur.

Mısırı patlamanın bir çok yolu olduğu gibi teknolojinin ilerlemesi ile birlikte artık mısır patlatma makineleri bile çıkmaktadır. Özellikle sinemalarda büyük makineler içerisinde patlatılan mısırın tadı ve lezzeti de farklılık gösterebiliyor. Evde basit bir şekilde mısır patlatmak istediğiniz de ;


Ayçiçek yağı ile birlikte tuzu bir tencere içerisine koyarak ısıtın.

Ardından mısırları üzerine koyarak kapağını kapatın.

3 dakika içerisinde ısınan yağ mısırları patlatmaya başlayacak ve tencere içerisinden yüksek sesler çıkacaktır.

Bu sesleri duyduğunuz zaman tencereyi sallayarak altta kalan mısırların da patlamasını sağlayabilirsiniz.

Mısır patlatmak istediğinizde tencere içerisine çok fazla koymamaya özen gösterin. Hacim olarak sizlere küçük görünse de , patladığında çok fazla yer kaplamaktadır. Bundan dolayı altta kalan mısırlar patlamayacaktır.

Haşlanmış mısır da yaz aylarının vazgeçilmezleri arasında gelmektedir. Özellikle sokak satıcılarının tezgahlarında dolaşan haşlanmış haslanmis-misirmısır kokusu ile insanları cezb edebiliyor. Mısırın yaz aylarında yetiştiğini göz önünde bulundurursak pazar ve marketlerden aldığınız çiğ mısırları da evinizde haşlayarak tüketebilirsiniz.

Bunun için ihtiyacınız olan düdüklü tencere. Düdüklü tencere içerisinde ısıyı daha fazla muhafaza ettiği için mısırı daha iyi pişirmektedir. Düdüklü tencere içerisine koyduğunuz mısırların üzeri geçecek kadar su ile 1-1,5 saat haşlayarak tüketebilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.