Alerji Nedir ? Yazın Oluşan Alerji Çeşitleri Nelerdir ?

alerji

alerjiGünlük yaşantıyı olumsuz olarak etkileyen bir rahatsızlık olan alerji çoğu kişi de yaz aylarında ortaya çıkmaktadır.  Ciddi boyutlarda oluşan alerjiler kişinin günlük yaşantısını etkilediği gibi beraberinden sağlık problemlerini de getirmektedir.Alerjik besinlerin yaz aylarında oluşması , yaz aylarında doğa olayların yeryüzünde daha çok yaşanması alerjiyi de beraberinde getirmektedir. Yaz aylarında çiçekler ve polenler ciddi anlamda alerji reaksiyonu getirmektedir.  Alerjinin belirtileri arasında kaşınma ve tansiyon düşmesi görülmektedir. Özellikle polenler yaz aylarında gökyüzünde çok fazla dolaştıkları için kişi de kaşıntıya yol açmaktadır. Gıda tüketimlerinden kaynaklanan alerjilerde ise kişide tansiyon düşmesinden tutun bir çok ciddi sağlık problemine yol açabilir. Kişi bu durumda hızla hastaneye sevk edilmelidir.

Kişinin bu saydığımız durumların dışına bir çok farklı olaylara da alerjisi olabiliyor. Kişi sürekli olarak kaşınıyor ise ve hangi olaya alerjisi olduğunu bilmiyor ise en yakın sağlık kuruluşundan alerji testi yaptırması gerekiyor. Kişinin alerji durumunu bilmesi alerji durumuna önlem alarak daha kötü olayları biraz olsun azaltmış olacak.


Gıda ürünlerine karşı alerjisi olan kişilerin onları yemesiyle değil görme veya kokusundan bile alerjik reaksiyon yaşayabilir. Alerjinin belirtilerinden kaşınma en çok görülen belirtisidir. Kaşınma sonucunda kişinin vücudunda ciddi derece yaralar ve kızarıklıklar meydana gelebilir.  Yaz aylarının yaklaşması ile birlikte polenler kişilerin en çok alerjisi olduğu bitkilerdendir. Bu duruma önlem almanız için öğle sıcağında dışarı çıkmamanız veya çok fazla ağaç olan bölgelerde dolaşmamanız önerilir. Polenlerden dolayı kaşınan kişiler yanlarında su taşıyarak kaşınan bölgeyi ıslatması biraz olsun kaşınmayı dindirecektir. Yaz aylarında yetişen meyvelerde alerjinin nedenleri arasında görülmektedir. Bunların en başında çilek gelmektedir. Çileğin üzerinde bulunan noktalar kişinin alerjisini ortaya çıkartabilir.  Alerjiye önlem almanız için alerji testinin yanı sıra doktorlar tarafından verilen ilaçlar ve tavsiyelere uyulduğu taktirde alerji biraz olsun azaltılabilmektedir.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.