Paranoyak Nedir ? Paranoyak Belirtiler Nelerdir ?

paranoyak

paranoyak

Halk dilinde aşırı kuşkucu , kıskanç ve şüpheci kişilere paranoyak denilmektedir. Psikolojik bir rahatsızlık olarak görülen paranoyak hastalığı genellikle evli çiftler veya sevgililer arasında görülmektedir. Bu rahatsızlığa yakalanmanın asıl nedeni olarak kişinin aile yapısından ve yetiştirilme tarzından kaynaklandığı görülmektedir. Aşırı güvensizlik , kıskançlık , sürekli sorgu halinde kalınması kişinin zaman içerisinde paranoyak belirtilerin görülmesine yol açmaktadır. Asıl ismi paranoya olan bu durumu kişide görüldüğü taktirde paranoyak olarak adlandırılabilir. Ülkemizde bir çok kişi bu rahatsızlığın pençesine düşmüş ve kurtulmak için çeşitli yollar aramaktadır. Paranoyak hastalığının oluşum nedenleri arasında görülen ailenin dışında , kişinin yaşamış olduğu hayatında büyük etkisi vardır. Kişi sürekli aldatıldığında , güveni boşa çıkarıldığında belirli bir süre sonra tüm olaylara şüpheci bir göz ile bakmaktadır.


Bu rahatsızlık araştırmalara göre 30-40 yaşları arasında olan insanlarda görülmektedir. Kişi 30 yaşından itibaren olgunlaşma evresine girdiği için bazı konuları daha net bir şekilde algılayabiliyor. Kişinin bu durumdan kurtulması için ciddi bir psikolojik tedaviye ihtiyacı vardır. Genellikle olumlu sonuçlandığı görülmese de ömür boyu bu hisler ile yaşamak zorunda kalan insanlar da var.

Paranoya hastalığının çeşitli evrelerini de beraberinde getirir. Kişi bu evrelerde değişik hislere de sahip olmaktadır. Paranoya rahatsızlığının en belirgin özellikleri  olarak ilk kötülük paranoyası gelmektedir. Çevresindeki insanlara karşı düşman gözü ile bakması , kendinin öldürüleceği hissi ile yaşamaya başlaması ile başlamaktadır.

Büyüklük paranoyası toplum içerisinde kendisini en büyük , lider olarak benimsemesidir. Örneğin kendini peygamber olarak gören , mehdi ilan eden kişilerde görülmektedir. Ülkemizde buna en büyük örnek olarak mehmet ali ağca adını verebiliriz.

Kıskançlık paranoyası hastalığın en tehlikeli evresidir. Sevgili veya eşinin kendini aldattığı hissi, güvensizlik, kuşku en belirgin özellikleri arasında gelmektedir. Eş ve sevgili cinayetlerinin en büyük nedenlerinden biri kıskançlık paranoyasıdır. Cinayetlerin işlenmesi ,ceza kanunlarına göre psikolojik bir rahatsızlık olduğu için cezai yaptırımı bulunmamaktadır.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.