Google Nerede Yasaklandı?

google 21

Yıllardır internet sansürleri ile başı belada olup her geçen gün başka bir siteyi kapatıp internet’in önünü kesen Çin şimdide kancayı tekrar Google’ya taktı ve Google’yi ikinci kez kapatmış oldu.

google 21Google’nin neden kapandığı konusunda herkes beklenen açıklamanın yapılmasını bekleniyordu ancak açıklama yapılmadan’da Google’nin neden kapandığı ortada; Bundan 25 yıl önce Çin’de Tiananmen Meydanı’nda yaşananlar tüm batı ülkeleri tarafından kınanmış kamuoyuna Çin’in insanlara işkence yaptığı duyrulmuş ve Çin’e karşı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi gibi mahkemelere başvurulmuştu. Bildiğimiz gibi önümüzdeki birkaç gün sonra Tiananmen Meydanı’nda yaşanan olaylar için düzenlenen kutlamanın yıl dönümü olacak ve Google ana sayfasında her önemli gün için yaptığı gibi bu yaşanan olaylarada bir link çerçevesinde paylaşılmasını bekliyoruz.


Ancak Google’nin kapatılmasıyla Çin hükümetinin bu durumu halka unutturmaya çalıştığı ortada Google’yi kapatmadan önce Çin yetkilileri ile görüşebilirlerdi ancak bildiğiniz gibi Google her önemli ve özel günler için ana sayfasında bazı link çıkışları yapar ve muhtemelen Çin’dede bu link çıkışını yapacaktı sanırım Çin işini sağlam kazığa bağlamak için direk Google’yi kapattı.

google 22012 yılında 18. Komünist Parti Kongresi öncesi Çin Google’yi yine kapatmış ve Googlenin yine öfkeli tavrı ile karşı karşıya kalmıştı fakat kongre sonu 12 saat içerisinde Google tekrar aktif olmuştu şimdiki sansür’ün ise en az 5 gün süreceği konuşuluyor.

Ülkemizde ve birçok batı ülkesinde web siteleri hemen kapanmıyor ancak Çin’de kullanılan Altın Kalkan uygulaması ile istenilen site hemen sansür iddaası ile kapatılabiliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.