Ağrı Kesiciler Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir ?

agri-kesiciler

agri-kesicilerKimi zaman psikolojik , kimi zaman  hislere dayalı olarak kullandığımız ağrı kesiciler insan vücudunda oluşan ağrıların başlıca düşmanlarıdır. Son zamanlarda bir çok ağrı kesicinin piyasaya sunulması beraberinde getirdiği yanlış bilgilerde bulunmaktadır. Kötüye kullanım amaçlı bir çok ağrı kesici piyasa da yerini almış durumdadır.

Ağrının şiddetine dayalı olarak aldığınız birbirinden farklı ağrı kesiciler ağrının şiddetini azaltmayacağı gibi etkisini göstermesi uzun sürecektir. Ağrı kesicinin sürekli alınması ise vücudunuzdaki ağrılara karşı bağışıklık kazanarak ağrılara etkisini göstermeyecektir.  Doktorunuzun tavsiyesi ile alınan ilacın dışında yüksek dozlarda alınan ağrı kesiciler ciddi boyutlarda yan etkilere neden olmaktadır.


Vücudunuzda oluşan ağrılara karşı kullanacağınız ağrı kesiciler, ağrıların salgıladığı hormonları azaltarak ağrının şiddetini azaltır. Bu durum hastalığınızdan oluşan ağrıları çözmeniz için kullanılamaz.

Ağrı kesicilere bağımlı olmamanız için doktor tavsiyesi dışında herhangi bir ağrı kesici kullanmamalısınız. Ağrı kesicilerin de kendi içlerinde bulunan özellikleri sayesinde aşırı dozlarda alınması kişiyi bağımlı yapabilir. Ağrınız olmasa dahi sürekli ağrı kesici isteği olacağından bir bağımlıya dönüşebilirsiniz.

Uzun süreli kullanılan ağrı kesicilerin de ciddi sorunlar ortaya çıkarttığı bir gerçektir. Ağrılarınıza neden olan durumları doktorunuza danışarak iyileştirme yollarına gidebilirsiniz. Sürekli olarak ağrı kesici kullanmanız vücudunuzun işleyişini bozabilir  geri dönüşü olmayan sağlık sorunları ile karşılaşabilirsiniz.

Ağrılarınızı azaltmak için sürekli olarak ilaç kullanmanız doktorlar tarafından da çok sık tavsiye edilmez. Ağrıların nedenini kısa sürede çözmeniz ağrı kesici kullanmanızı erteleyecek bir çözüm olabilir. Uzmanların yaptığı araştırmalara göre ağrı kesici konusunda kişilerin yanlış bildiği bir çok yöntem aslında doğru olarak kabul edilir. Ağrı kesicilerin hastalığı iyileştirme gibi bir durumu olmadığından doktorların dışında kullanılması farklı hastalıkların ortaya çıkmasını tetikler.

Özellikle diş ağrılarında kullanılan ağrı kesiciler vücudun salgıladığı ağrıları azaltarak kişiyi normal hissine dönüştürebilir. Fakat ağrı olmadan ilaç alınması kişi de anormal hastalıklara yol açabilir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.