2014 Askerlik İşlemleri Nelerdir ? Yenilenen Askerlik İşlemleri

askerlik-islemleri

askerlik-islemleriAskerlik işlemleri günümüzde oldukça zor ve zahmetli bir iş olmakla birlikte, askere gidecek olan kişinin yapacağı bir çok işlemlerin zorunlu olması da sıkıntıları beraberinde getirmektedir.

Askerlik işlemleri için gidilen askerlik şubelerin de kalabalık bir ortamın olması , bilgi alabilecek  veya danışabilecek kişilerin yetersizliğinden dolayı bir çok kişi sıkıntı çekmektedir. Bu durumu ortadan kaldırma için savunma bakanı İsmet Yılmaz yeni bir yasanın yürürlüğe girmesi için başlattığı projeyi açıkladı. Askerlik işlemlerini yapacak olan vatandaş kendi başına internet üzerinden yapabilecek.


Askerlik şubelerinden yapılan işlemlerin tümü artık kişi kendi başına internet üzerinden yapabilecek. Sadece askerlik başvuruları değil yoklama ve erteleme işlemlerini de internet üzerinden hızlı bir şekilde yapılabilecek.

Daha önce yürürlüğe girilen askerlik işlemleri konusunda e-devlet üzerinden yapılan bir takım askerlik ile ilgili belgelerin düzenlendiği sistemi artık daha fazla geliştirerek askerlik işlemlerini hızlandırabiliyorlar. Daha en başında askere gidecek kişilerin askerlik şubelerinde yaşadığı sorunlarla askerlikten soğuyan kişile bu durumun gelmesi ile birlikte artık böyle bir şeyin yaşanmayacağını görebiliyorlar.

Askerlik durum sorgulaması , terhis belgesi gibi işlemlerin e-devlet sitesinden yapılması bir çok vatandaşa kolaylık olması sonucunda çıkan projeler kapsamında askere gidecek kişiler internet üzerinden başvurularını yapabilirler. Eksik olan belgelerin tamamlanması , öğrencilerin erteleme işlemlerini kolaylıkla yapabileceği sistem 2014 sonu itibariyle yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Bununla birlikte evrak teslimi için giden vatandaşların eksik evraklarının ortaya çıkmaması için yapılan bu yenilik ile askere gidecek olan kişileri düşünerek geliştirildiğini söyleyebiliriz. Üstelik askerlik şubelerindeki yoğunluğu azaltmak ve askerin iş yükünü azaltma konusunda da düşünülen bu proje sayesinde asker kaçağı yada bakaya kalan vatandaşın daha az indirileceği de görülüyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.