YouTube Erişime Açıldı Mı?

youtube 2

Ülkemizde yaklaşık iki buçuk üç ay öncesinde Anayasa Mahkemesine gelen başvurular nedeni ile Youtube kapatılmış ve avukatları aracılığı ile hukuk davası sürdürmüştü çıkan son mahkeme kararına göre YouTube hukuk savaşını kazanmış durumda.

youtube 2Ülkemizde 27 Mart 2014 günü YouTube TİB kararı ile erişime kapatılmıştı ve kapandığı günden beri gerek kamuoyu tarafınadn gerek sosyal medya tarafından kapanması büyük tepkilere neden olmuştu. YouTube avukatları uzun bir süredir ülkemizde hukuk savaşı veriyorlardı yaptıkları başvuruların ve gittikleri kişilerin haddi hesabı yok ancak çıkan kararlar hep olumsuz yöndeydi taaki haftalar öncesinde çıkan son karar ile YouTube erişime açılması için karar verilmişti ancak bir türlü YouTube erişime açılmadı ve bunun üzere YouTube avukatları mahkemeye tekrar şikayet mektupları yolladılar.


yotubeYouTube bu davasında tek başına olsa kazanma ihtimali daha düşükdü ancak gerek bireysel gerek kurumsal olarak yüzlerce gelen başvurular nedeni ile Anayasa Mahkemesinin kafası iyice karışmıştı geçtiğimiz hafta yapılan son mahkemede YouTube’a erişimin engellenmesini ifade özgürlüğü ihlali olarak karar çıkmış ve şimdi çıkan son karar ile YouTube artık erişime serbest.

TİB’den çıkan YouTube erişim serbestliği kararının birkaç saat içerisinde interner servis sağlayıcıları tarafından onaylanıp artık YouTubenin tekrar yayına girmesini bekliyoruz.

Ancak her nekadar YouTube açılmış olsada ilerleyen günlerde bu seferde YouTube’nin kapatılması adına bireysel başvuruların gelmesini bekliyoruz ve mahkemenin bu konuda tutumu ne olucak merak konusu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.