Bitconin Nedir ? Bitcoin Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir ?

bitcoinDijital bir para birimi olan bitcoin ülkemizde yeni bir para birimi olarak yerini almıştır. Kriptolu bir şekilde üretilen bitcoin’ler  insanların günlük yaşantısında, alışveriş ve çevre ürünlerde kullanılabilecek bir sistemdir. Bitcoin diğer para birimleri olan euro , dolar gibi birimlerden ayıran özellikler başında devlet veya hükümet tarafından herhangi bir hakimiyetinin olmamasıdır. Bitcoinler herhangi bir kişi veya devletin himayesinde değerlenen bir birim olmadığından kendi içinde değerlenen veya değer kayıp eden bir para birimidir. Bitcoin ilk olarak Satoshi Nakamoto  tarafından 2009 yılında üretilmeye başlanmış ve oldukça düşük işlem ücretlerinden geçirilerek piyasaya sunulmuş bir para birimidir. Bağımsız bir para birimi olan bitcoinler herhangi bir ülke veya devlet tarafından yönetilmediği için daha değerli bir birim olarak karşımıza çıkabiliyor.

Bitcoin hesapları tek bir hesap üzerinden kontrol edilmediği için birden fazla hesap üzerinden kontrolü sağlanabiliyor. Bitcoin hesabı açmak istediğinizde mail adresi ve isim vermeniz  yeterli olabiliyor.


Bitcoin hesaplarınız üzerinden yaptığınız tüm işlemler block chain adında veri merkezinde kontrol ediliyor.  Hesabınızdan yaptığınız işlemler veya kullandığınız bitcoinleri bu veri merkezinden kolayca takibini sağlayabiliyorsunuz.

Bitcoin hesabı açmanız için herhangi bir ücret ödemenize gerek kalmıyor. Bitcoinler arası para transferi yaptığınız zaman da aynı şekilde ücret ödemeden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Hızlı bir şekilde hesaplarınız üzerinden para transferini günün 24 saati yapmanız mümkün olabiliyor. Anında geçiş yapan para birimi olduğu için bankaların bu konuda önüne geçmiş diyebiliriz.

Bitcoin üzerinden herhangi bir para transferi yada işlem yaptığınız da bu işlemi geri alma lüksünüz bulunmuyor. Yapılan işlem iptal etme veya geri alma gibi bir özelliği bulunmuyor.  Bu özellik ise bankalar arasında yaşanan chargeback durumun engel olmak için koyulan bir kural olarak görünüyor.

Ülkemize yavaş yavaş giren bitcoin ile firmaların bu yol ile ödeme alması da her geçen gün biraz daha fazlalaşıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.