Apple ios 8 Tanıtımı Ve Yeni Gelen Özellikleri

ios8WWDC etkinliğinde tanıtımı yapılan ios işletim sistemlerinin yeni sürümü olan ios 8’de ciddi anlamda değişiklikler görünüyor. Özelliklerin dikkat çekici olması apple kullanıcılarını da heyecanlandırdığı görülürken san fransisco’da gerçekleştirilen tanıtım töreninde satış rakamları da duyuruldu. 500 milyon iphone , 100 milyon touch ve 200 milyon ipad satışı yapıldığını açıklayan yetkililer 2013 yılında 130 milyon satış rakamı yakalamış. Bu kullanıcıların çoğu android telefonlardan geldiği açıklanırken rekabetin daha çok kızıştığı görülüyor.

Apple yeni ceo’su Tim Cook  ios 7 sürümüne geçen kullanıcılarının %97 oranında kişisi bu sürümü beğendiğini açıkladı. Gerçek bir tanıtımı yapılan ios 8’de ciddi anlamda yenilikler ve gelişimler görünüyor. Sistemin en belirgin özelliği bildirimlerin daha farklı bir şekilde kullanıcının karşısına çıkması olacak. Mail ekranında mail yazarken diğer maillerinize de ulaşma imkanı sağlanıyor. Kilit ekranı ve ana menü de gözle görülür değişiklikler görünüyor. 


Hızlı erişim özelliklerinin yanı sıra facebook üzerinden gelen bildirimlerde beğen ve paylaş butonunun olması kişinin daha hızlı sosyal paylaşım yapacağınız gösteriyor. İos 8 işletim sisteminde herhangi bir yazı yazarken size önceden önerici kelimeler sunarak daha kolay ve hızlı metin yazmanızı sağlayacak. Bu özelliğin android cihazlarda çok daha önceden var olduğunu hatırlatırız.

Grup oluşturarak kişilere grup içerisinden yazma imkanı sağlayacak olan ios 8’de grup içerisinden mikrofon ile sesli mesaj göndereceğiniz gibi kişilerin konumlarını da alabileceksiniz.  Yapılan görüşmeler sesli veya görüntülü olarak bildirim ekranında küçük bir pencere içerisinde görünebiliyor. Aynı şekilde metini karşıya iletmeniz için mikrofonda bulunan tek bir tuşa basmanız yeterli oluyor.

ios 8 işletim sisteminin beta sürümü 03.06.2014 tarihi itibariyle başlayarak önümüzde ki ay içerisinde yeni çıkan iphone telefonlarda ve güncellemeler de kullanıcılara ulaşabilecek. Gelen yeniliğin apple kullanıcılarını merak içerisinde bıraksa da eski sürüme alışan bir çok kullanıcı yeni gelen sürüme alışmakta zorluk çekecek gibi görünüyor.

 

“Apple ios 8 Tanıtımı Ve Yeni Gelen Özellikleri” için 1 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.