Google’ya İsteklerimizi Nasıl Bildirebiliriz?

Google arama motoru çıkan rakiplerine karşı yeni bir uygulama başlatıyor ve yeni çıkartacağı bu form sayesinde birçok kullanıcının yine göz bebeği Google olacak gibi. Google’dan artık istediğiz şeyleri değiştirmesini silmesini veya eklemesini isteyebilirsiniz. Yakın zamanda gerçekleşecek ve piyasaya konulacak olan bir form sayesinde Google’ya mesaj atabilecek ve istediğiniz şeyleri yaptırabileceksiniz.

google 2


Yeni çıkacak olan bu özellik sayesinde Google istediğimiz bağlantıları kaldırmak zorunda kalacak. Googlenin bizlere sunacağı formdaki bilgileri eksiksiz ve kategorileri doğru doldurduktan sonra bağlantının kötü uygunsuz içerikli olduğunu veya bağlantının çalışmadığı gibi bilgileri kanıtlamanız doğrultusunda Google istediğiniz bağlantıyı kaldırmak zorunda kalacak. Eğer bilgileri eksiksiz ve delillerinizle form’u doldurduysanız Google içeriği kaldıracak ancak ne kadar sürede ve nasıl kaldıracağı henüz belli değil.

google

Çıkan yeni yasa ile Google amca epey yorulacak ve Google’dan gelen açıklama şu şekilde Avrupa Adalet Divanı’nın yakın zaman önce aldığı karar çerçevesinde Avrupalı kullanıcıların arama motorumuzda yer alan sonuçların kaldırılmasını talep edebilmelerine yönelik bir web formu hazırladık. Mahkemenin söz konusu kararı, Google’ı bir bireyin unutulma hakkı ile kamuoyunun öğrenme hakkı konusunda verilmesi zor kararlarla karşı karşıya bırakmaktadır. Mevcut süreçte, bu konuların ayrıntılı şekilde ele alınması için uzmanlardan oluşan bir danışma kurulu oluşturuyoruz. Bunun yanı sıra, söz konusu kararın doğru şekilde değerlendirilip hayata geçirilmesi için, veri koruması konusunda faaliyet gösteren yetkililerle de birlikte çalışacağız.

Her ne kadar Google bu uygulamayıp yapma zorunluluğu olsada Google’nin haklı isyanları olacaktır çünkü milyonlarca kullanıcıdan milyonlarca form’u inceleyecek yüzlerce belki binlerce yeni işçi gerekebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.