Bilgisayarımı Nasıl Hızlandırabilirim? Bilgisayar Hızlandırma Yolları Nelerdir ?

bilgisayar

bilgisayarBilgisayar kullanıcılarının en büyük şikayetlerinden biri bilgisayarların anlık olarak yavaşlamasıdır. Bu yavaşlamaların nedeni tam olarak tespit edilmese de kullanılan programlar , bilgisayarın donanımı başlıca nedenler arasında geliyor. Kullandığınız programların sürekli olarak cpu kullanması aynı zamanda bilgisayarın içerisinde bulunan donanımların ömrünün tükenmesi bilgisayar yavaşlamasına yol açmaktadır.  Kullandığınız bilgisayarın yavaşlığından şikayetçiyseniz  sizler için hazırladığımız bir kaç ip ucu ile daha hızlı bilgisayara sahip olabilirsiniz. Bu bilgiler için çok iyi bilgisayar bilgisine sahip olmanız gerekmiyor. Kısa ve net bir şekilde yapacağınız bir kaç işlem sonucunda bilgisayarınız ilk gün ki gibi hızlanacaktır.

Bilgisayarın özelliklerine dayalı olarak kullanacağınız programlar ve işletim sistemini kaldıracak düzeyde olması gerekiyor. 2 gb ram ile windows 7 rahat bir şekilde kullanılırken 1 gb ram ile windows 7 kullanmak bilgisayarı yavaşlatabilir. Aynı zamanda 1 gb ram kullanılan bilgisayarda çok fazla program ve oyun kurulumu yapılmazken çok fazla verim alamazsınız.


Bilgisayarına uygun işletim sistemini seçtikten sonra gereksiz olan ve kullanmadığınız çoğu bilgiyi bilgisayarınız da barındırmamanız gerekiyor. Örn. indirdiğiniz bir müzik veya resim işinize yaramayacaksa bilgisayarınızda depolamanız gereksiz olacak. Sizin için çok önemli ise ayrı bir depolama diski satın alarak veya internet üzerinde depolayacağınız ücretsiz diskler sayesinde bilgisayarınızda ki aşırı yükü azaltabilirsiniz.

İnternet kullanıyorsanız girdiğiniz internet sayfalarının verileri sürekli olarak bilgisayarınızda kayıt altına alınmaktadır. Bunları sürekli kontrol ederek silmeniz bilgisayarınızı hızlandıracaktır. Yapmanız gereken başlat butonuna basarak arama kısmına “%temp%”  yazıp enter tuşuna bastıktan sonra karşınıza çıkan dosyaların hepsini silebilirsiniz. Daha önce silmediyseniz şaşırtıcı derecede yer kazandığınızı göreceksiniz.

Bilgisayarın açılış hızı da düştüyse ve daha hızlı açılmasını istiyorsanız bilgisayar açılırken otomatik olarak açılan programları kapatmanız gerekiyor. Bunlar ilk açıldığında çalışmaya başladığında hız kaybına neden olacaktır.

Aynı zamanda bilgisayarınızda gereksiz olan bir çok programı silmeniz için yardımcı programlar vasıtası ile bunu yapmanız mümkün. Örn; CCLEANER programını kullanarak bilgisayarınızdaki bir çok gereksiz programı silerek daha hızlı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.