Selfie Nedir ? Selfie’nin Türkçe Karşılığı Ne Anlama Gelmektedir ?

selfie-nedir

selfie-nedirİnternet ortamında her geçen gün gelişen akımlardan biri olan selfie çılgınlığı TDK tarafından masaya  yatırılmıştı. Türkçe içerisin de bir anlamı olmayan selfie  Türkçe Dil Kurumu tarafından öz çekim olarak belirlendi. Dünyaca ünlü yıldızlar , futbolcular ve oyuncular ile başlayan bu akım sosyal medya üzerinde oldukça popüler olmaya başlandı.

Selfie akımı her geçen gün daha popüler olması ile birlikte TDK tarafından yapılan araştırmalar neticesinde bu isime bir anlam bulmaya çalışıldı . Yapılan araştırmalar ve birden fazla öner içerisinde öz çekim olarak adlandırılan selfie artık TDK kitaplarında öz çekim anlamını taşıyacak. Selfie birden fazla kişinin kamera ile kendisini çekmesi sonucu ortaya çıkan görüntüye verilen ad olarak biliniyor.


Selfie çılgınlığı ünlü isimlerin yanı sıra devlet başkanları , futbolcular ve şarkıcılar tarafından yapılarak sosyal paylaşım sitelerinde bulunan profillerinde paylaşılmaya başlandı. En güzel selfie fotoğrafları arasında bir çok isimi görmeniz mümkün olduğu gibi günlük yaşantınızda çektiğiniz fotoğrafları selfie özelliğini ekleyerek yapmanız mümkün olabiliyor.  Akıllı telefonlarda ön kamera ile çekilen selfi için yeni programlama ve özellik getirilmesi bekleniyor.  Selfie’nin çıkış fotoğrafı Oscar ödül töreninde Ellen Degeneres  tarafından kendi telefonu ile arkasına aldığı ünlüler ile başlamıştır.

Bu fotoğrafı gören bir çok kişi aynı şekilde fotoğraflar çekerek selfie çılgınlığını başlatmıştır. ???????????????????????????Twitter sitesinde 3 milyonu geçen retweet ile rekor kıran bu fotoğraf aslında selfie’nin insanlar tarafından tanınmasını sağlamış diyebiliriz. Bu fotoğraf sayesinde bir çok kişinin profil fotoğrafında yer alan selfie akımına başbakan Barrack Obama’da katılarak destek vermiştir.

Selfie nasıl çekilir sorusuna gelirsek ,  kullandığınız cep telefonu veya kamerayı kendinize doğru çekerek arkanızda bulunan önemli bir obje veya arkadaşlarınızı aynı kare içerisine alarak çekeceğiniz fotoğraf ile yapabilirsiniz. Bir çok cep telefonunda bulunan ön kamera ile selfie yapmanız çok daha güzel ve kolay olacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.