Outlook’daki Açık Nedir? Nasıl Kapatılır?

android adam

Android telefonları olanlara özel olarak yapılmış market ortamı ile onlarca hatta yüzlerce ve binlerce uygulamayı ücretisz veya ufak ücretlerle indirebiliyorsunuz. Ancak dikkat etmeniz gereken tek nokta indirdiğiniz uygulamanın zararlı olup olmamasıdır. Birçok program zararsız olarak market’e yükleniyor ancak bazı hacker’ler tarafından zararlı kodlar uygulamaya eklenilebiliyor.

android adamGeçtiğimiz günlerde Include Security firmasının yaptığı açıklamaya göre Microsoft’un mail uygulamasının ziyaretçi sayısı mobil’dede artması için geliştirdiği Outlook.com uygulamasında önemli güvenlik açıkları var. Include Security firmasından gelen açıklamaya göre Android telefonlara özel üretilmiş bu programı indirlenlerin şahıs bilgilerine ulaşılabildiği ve üçüncü partiler aracılığı ile yüzbinlerce belki milyonlarca kullanıcının özel şahıs bilgilerine ulaşılabildiği ve bununda çok önemli bir güvenlik açığı olduğunu belirttiler.


Özellikle piyasaya en son çıkan Android 4.4 Kitkat kullananların daha çok tehlikede olduğunu savunan firmaya göre Android Outlook uygulamasını kullanan kullnıcıların özel şahsi bilgilerini Outlook‘la paylaşmamaları gerektiğini savunup bazı yöntemlerle bilgilerini gizleyebileceklerini savundular. Örneğin Ayalar > Geliştirici Seçenekleri > USB Hata Ayıklama bölümünden bazı kişisel bilgiler korunulabilir.

outlookEk olarak yapılan açıklamanın devamında özellikle gelen mail’lerin güvenliği için e-postaların SD kartta barındırılması gerektiğini açıklayan firma şahıs bilgilerini korumak için disk şifreleme için üretilmiş uygulamalarla bazı bilgilerin korunulacağını belirttiler.

Microsoft’tan bu açıkalam sonucu henüz bir cevap gelmedi ancak önümüzdeki günlerde nelerin olacağını hep beraber göreceğiz çünkü Include Security güvenlik firmasının vermek istediği mesaj gerekli yerlere gitmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.