3D Yazıcı Nedir ? Kullanım Alanları Nerelerdir ?

3d-yazicilarTeknolojinin gelişim gösterdiği dönemde son teknoloji ürünü olan 3d yazıcılar yerini almıştır. Özellikle mimari alanda hayatı kolaylaştıracak 3d yazıcıların kullanımı da bir o kadar zor olabiliyor. 3 Boyutlu tasarımların somut olarak ortaya çıkardığı 3d yazıcılar ile mimari açıdan bir çok yenilik getirmektedir. 3D yazıcılar yeni piyasada yer aldığı için şu an sadece küçük boyutlardaki nesneleri ortaya çıkartmaktadır. 3D yazıcıları genel işleyişi içerisinde bulunan hammaddesi sayesinde katman katman işleyerek görseli , nesne olarak ortaya çıkartabiliyor. 3D yazıcıların kısa süre içerisinde bir çok iş alanında kullanılması beklenirken fiyat olarak yüksek olması açısından çok fazla tercih edilmiyor. Bilgisayar veya görsel olarak elinizde bulunan bir şekili 3 boyutlu olarak almak istediğinizde 3d yazıcı ile bunu başarmanız mümkün olabiliyor. 3d yazıcıların kullandığı hammaddelerin içeriği ise plastik , çelik bazen ise canlı hücrelerden oluşabiliyor.  Kilo ile satılan bu hammedinin fiyatı ise 50 dolar civarıdır.

3d Yazıcıyı kullanmak istediğiniz de aynı zamanda bilgisayar ortamında bulunan 3d özellikli bir programa ihtiyacınız oluyor. 3D yazıcıya gönderilen komutlar bu program üzerinden geçirilerek lazer kısmındaki okuyucudan somut bir nesneye dönüşüyor. Mimari alanın dışında , kalıp , plastik sanayi gibi sektörlerde çok fazla kullanılması beklenen 3d yazıcılar ile daha çok üretim yapılabilir. Bu durum insan gücünü ikinci plana atarak işlerin makineleşme sorusunu da gündeme getiriyor.


Herhangi bir ürünün tasarımı genellikle elektronik ortamda veya kağıt üzerinde yerini alırken , 3d yazıcılar ile somut olarak ele alınır cinsten ürünler ile daha çok Pazar payına sahip olunabiliyor. Yazımızda geçen sektörlerin dışında sağlık sektöründe de büyük bir önemi olan 3d yazıcılar ile daha kolay tespit edilebilen hastalıklar ile mücadele daha kolay ve kısa sürebiliyor.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.