Kuş Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir ?

kus

kusTürkiye’de milyonlarca ailenin evinde bulunan kuşlar ,papağanlar , kanaryalar ciddi boyutlarda tehlike saçıyor. Ülkemize kaçak yollar ile giren çeşitli kuşlar beraberinde astım , zature, kuş gribi , alerji gibi hastalıkları da beraberinde getiriyor .  Alacağınız hayvanı gözle görmeden ve güvenilir olmayan yerlerden almayın şeklinde uyarılar uzmanlar tarafından yapılıyor.  Ölümcül hastalıklara sahip olan kuşlar genellikle yurt dışından kaçak yollar ile ülkemize girerek , bilinçli veya bilinçsiz bir şekilde satışları yapılıyor. Evlerinde kuş beslemek isteyen aileler genellikle internet üzerinden yaptıkları ve satın aldıkları bu tür kuşlarda dikkat etmesi gereken bir çok unsur olduğu söyleniyor.  Veterinerlerin yaptığı açıklamalarda yerli üretim olan cins kuşlarda hastalığın olma ihtimali düşük olsa da , ülkemize yurt dışından kaçak yollar ile giren kuşlarda her türlü bulaşıcı hastalığın olma riski yüksek şeklinde açıklamalar yapıldı.

Kuşlardan hiç anlamayan biri olsa hadi kuşa bakıldığında kabarmış tüyleri , kirlenmiş şekilde duruyorsa bu kuşun hastalık taşıma riski çok fazladır.

Kuş Alırken dikkat etmeniz gerekenler ;hastalıklı-kuslar


Kuş alacağınız zaman mutlaka bir veteriner hekim kontrolünden geçirmelisiniz. Kuşu satın aldığınız yerin güvenli olması da ilerde yaşayacağınız sorunları biraz olsun azaltacaktır.

Kuşunuzu beslerken hijyen kurallarına mutlaka uymalısınız.

Kuş satın alacağınız zaman yavru veya daha yumurtadan çıkmamış kuşlar satın almayın. Bu tür kuşların belirli bir süre annelerine ihtiyacı olduğu için kısa sürede ölebilirler.

Tüyleri kabarık bir şekilde satılan veya yemek yemeyen , etrafa karşı ilgisiz olan kuşlardan uzak durun.

Gagasında , ayaklarında ve kafa bölgesinde dökülmeler oluyor ise ,

Burun deliklerinde tıkanıklık , göz kapaklarında renk değişikliği veya bu bölgelerinde akıntı olan kuşlar,

Tüyleri ve vücudunun belirli bölgelerinde oluşan dökülmeler veya kanatlarında kırık olan kuşlar

Sağlığınız açısından ve ilerleyen zamanda sizlere ciddi sorunlar yaratacak kuşlardır.

Bu özellikleri taşıyan kuşları satın almaktan uzak durun ve bu şekilde kuş satışı yapan kişi ve kişileri gerekli resmi kurumlara bildirin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.