Elektronik Stabilite Programı (ESP) Nedir ?

esp-sistemi

esp-sistemiAb standartlarında yer alan esp sistemi  kasım ayından itibaren tüm araçlarda kullanılması zorunlu hale gelecek. ESP sistemi lastiklerin basınç sistemini kontrol eden bir denetleme programı.  Araç muayenelerinde esp sistemi olmayan araçlar muayeneden geçemeyecek. Bu sistemin getirilmesindeki asıl amaç , her yıl binlerce aracın karıştığı trafik kazaları. Gerek kaygan yollarda gerekse virajlarda lastik basıncının çok önemli olduğunu vurgulayan uzmanlar , bu sistem sayesinde trafik kazalarının neredeyse yarı yarıya indirileceği söyleniyor.  1990 Yılında kullanılmaya başlanan esp sistemi sadece üst segment yani lüks araçlarda kullanılmaya başlanmıştı. Yolda lastik basıncından dolayı kaymaların azalması nedeniyle ölüm oranlarının azalmasından sonra bu karar alınarak tüm hafif araçlarda kullanılması zorunlu hale getirildi.


Avrupa birliğine uyum yasaları gereği esp sisteminin kullanılması sadece ülke için değil araç kullanan bir çok kişinin de can ve mal kaybının biraz olsun azaltacak konumda olmasıdır.  Daha önceki dönemlerde üst segment araçlarda istenildiği zaman kullanılan bu sistem , zorunlu olduğu zaman dilimi içerisinde en alt araca kadar kullanılması zorunlu olacak.  Bu sistemin maliyeti araç kullanıcıları için ortalama 1.500 TL’ tutarında olurken  donanıma eklenmenin fiyatı 1000 TL , lastik basınç sistemi için ise 500 TL ücret ödenecek. Güvenli sürüşün lastiklerden başladığını söyleyen uzmanlar araçların virajlarda kayması , lastiklerin patlaması gibi nedenlerin lastik basınçlarından kaynaklandığını söylüyor.esp-sistemi-nedir

Lastik basınçlarını ülkede araç kullanan kişi sayısının %80’i kadar kişi ölçtüğü için kaza oranları gözle görülür şekilde artıyor. Esp sistemi araçların kaygan yolların dışında virajlı yollarda da aracın kaymasını önleyecek düzeyde kontrol edilecek.  Araçların motoruna işlenen esp sistemi araç önceden oluşacak kaymalar ve düşen basınçlar sürücüye anında bildirilerek gerekli önlemin alınması sağlanıyor. Hal böyle olduğunda tekerlerde düşen basınç ile motorun gücü azalarak olası bir kazanın önüne geçilmiş oluyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.