Chrome Eklenti Kısıtlaması Nedir? Nasıl Kaldırılır?

chrome web mağazası

Google Chrome başta olmak üzere kullandığımız ya da kullanmayıpta piyasada olan onlarca internet tarayıcısı var. Her internet tarayıcısının bildiğiniz gibi eklentileri vardır. Bu eklentiler sizin kimlik ve tarayıcı sahibi firmanında adını korur. Ancak son zamanlarda bu eklentilerde bulunan açıklar sayesinde bazı kişiler eklentilerle oynama yapıp o eklentiyi indirenlere istedikleri zaman reklam çıkartabiliyor ve bazı önemli bilgilerine ulaşabiliyorlar.

chrome web mağazası


Hal böyle olunca Chrome’ye gelen şikayet sayılarınında artması ile Chrome geçen yıl Kasım ayında aldığı karar ile artık eklentilerin hiçbiri internet sitelerinde indirilmeyecek tamamı Chrome Web Mağazasından indirilecek.

Google Chrome blog aracılığı ile bu haberi duyurmasının ardından Chrome’nin kendisine ait bazı eklentilerininde piyasadan tamamen kaldırılacağı ve o eklentiyi kullananların birdaha o eklentiye ulaşamayıp internet sitelerinde bulunan eklenti download linklerininde engelleneceği yazıyor.

chrome logoBu arada Google Chrome blog sayfasında yazan haberin devamında Chrome Web Mağazasında bulunan NPAPI uygulamalarının ve eklentilerin artık gösterilmeyip onlarında piyasadan kaldırılacağı yazıyordu. Google Eylül ayına kadar NPAPI uygulama ve eklentilerini tamamen kaldırıp yıl sonundada bu uygulama ve eklentilere verdiği gerek maddi gerek manevi her türlü desteği kaldıracaklarını bekliyoruz.

Yapılan bu açıklamalara göre kimi ziyaretçiler rahatsız olsada aslında Chrome iyi bir işe imza atıyor. Çünkü eklentilerle oynayan bazı ziyaretçiler tarayıcıyı kullanamaz hale getirdiği gibi bizim üzerimizden aylık binlerce lira kazanç elde edebiliyorlar ve Google Chrome’ninde bu yaptığı çalışma sadece orada dolaşan bu dolandırıcıların önünün kesmek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.