Türkiye’de Yer Altı Suları Ve Özellikleri Nelerdir ?

yer-alti-sulariTürkiye doğal zenginlik bakımından dünyada ilk sıralarda gelmektedir.Başlıca doğal zenginliği olan yer altı suları ve bu suların insan hayatına getirdiği kolaylıklar ve zenginlikler bakımından büyük anlamda fayda sağlamaktadır.  Büyük denizlerin ve okyanusların birbiri arasında su akışını  sağlayan yer altı suları sayesinde ormanlık alanların çok sayıda gelişmesine fayda sağlamaktadır.  Yağmur , kar , dolu gibi doğal olaylar sonucunda suyun yer yüzüne düşmesi ve bir şekilde bu suların yer altına doğru hareket etmesi sonucunda yer altı suları da meydana gelmektedir. Bu  bölgelere sürekli olarak su akması yer altı sularının devamlılık sürecini de beraberinde getirmektedir.


Toprağın çeşidine göre suyun yer altına geçmesi de son derece önemlidir. Sıkı toprak olan bölgelerde suyun yer altına inmesi biraz zordur. Aynı şekilde ağaçlık alanların kökleri nedeniyle suların yer altına inmesini engelleyecek unsurlarda bulunmaktadır.  Sadece yağmur suyundan oluşmayan yer altı suları , doğal olayların sonucunda da yer altına geçen sulardan da meydana gelmektedir. Denizler , ırmaklar , karların erimesi , suların çekilmesi gibi bir çok unsur doğada görülerek yer altı sularını oluşturmaktadır.  Eski tarihlerde yer altı suları insan hayatında önemli etkilere sahip olmakla birlikte kentleşme yaşayan bölgelerde bu olay neredeyse görülmemektedir.

Günümüzde kuyu diye tabir ettiğimiz su kuyuları aslında birer yer altı su kaynağından oluşmaktadır.  Yer altı suları temiz olduğu yer-alti-sulari-nasil-olusurgibi içerisinde bulunan çeşitli maddelerde görülmektedir. Yer altı sularından yer yüzüne çıkan suların içerisinde karbonatlar , sülfatlar , oksitler ve klorür gibi maddeleri barındırmaktadır. Bu maddeler yer altında bulunan toprak ve kayalarda oluşan erimiş ve çözünmüş maddelerdir.  Ülkemizde çok fazla yer altı su kaynakları oluşmuş ve dağlık alanlarda kuyu olarak kullanılmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.