Otomobil Kiralamada Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir ?

arac-kiralama-dikkat

arac-kiralama-dikkatYaz aylarının gelmesi ile birlikte araç kiralama işlemlerinde büyük artış görülüyor. Araç kiralayanların uğradığı bir çok mağduriyeti yaşamamanız adına dikkat etmeniz gereken önemli noktalar var. Araç kiralama konusunda tecrübe sahibi olmayan kişiler dikkat etmesi gereken noktalara uyarak gerekli önlemlerini alabilir.

Araç kiralarken dikkat etmeniz gereken noktalar ;

Araç kiralamaya gittiğiniz zaman kullanacağınız aracın önceden fotoğrafını çekin. Bu firmanın size karşı yapacağı işlemleri önceden engelleyecektir.


Otomobili kiraladıktan sonra aracın sağına ve soluna dikkatli şekilde inceleyin. Kazası veya ezilmiş tarafı olan yerlerin fotoğrafını çekerek firma yetkilisinin yaptığı sözleşeme ekletin. Aracın içerisinde eksik parçaların , farların veya çalışmayan aksamı olup olmadığını kontrol ederek sözleşmeye ekletin.

Kaza veya çalıntı durumunda ne yapmanız gerektiği konusunda firmadan bilgi alın , gerek telefon gerekse adres olarak yanınızda bulundurun.

Yaz aylarında çok fazla rent a car firmaları olduğu için kandırma ve dolandırıcılıklara karşı dikkatli olarak önleminizi alın.

Araç kiralayacağınız firmanın ruhsatına ve TOKKDER kuruluşuna üye olup olmadığını kontrol edin.  Aracı kiralamadan önce size verilen sözleşmenin her maddesini dikkatlice okuyun.  Sözleşme esnasında size verilen herhangi bir senet veya boş kağıtlara asla imza atmayın.

Bazı firmalar senet imzalamadan herhangi bir işlem yapmadığı durumlarda , senet dikkatlice kontrol edilir ve bu şekilde imzalayabilirsiniz.

Kiralayacağınız aracın belgelerini de mutlaka kontrol edin . Trafik sigortası , ruhsat, muayene gibi işlemlerinin eksiksiz olması gerekmektedir.

İlk kez araç kiralayacak kişiler acele etmeden dikkatli bir şekilde yukarıda yazılan maddelere uyduğu sürece herhangi bir oto-kiralamaolumsuzluk ile karşılaşmayacaktır.

Kiralama konusunda anlaştığınız firmanın sabit bir adres, telefon ve yol yardım hizmetlerinin de olmasına dikkat ediniz.

Bu maddelere uymayan bir çok tüketici yaşadığı mağduriyetler neticesinde kiralama firmaları ile sorunlar yaşamaya devam edecektir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.