Kuzu Çöp Şiş Tarifi

Kuzu-Cop-Sis

Kuzu Çöp Şiş Tarifi Nasıl Yapılır?

İlk olarak yapacağınız şey kasabınızdan veya büyük marketten aldığınız kuzu etini güzelce marine edin (bu işlemi etin iyi pişmesi için yapmanız gerekmektedir). Bu işlemi yapabilmek için soğanı alıp suyunu güzelce sıkın ve sıkarkende derin bir kabın üstüne sıkın.

Soğan suyunuzun üzerine zeytinyağı, tuz, karabiber ve bir kenarda soyup ezdiğiniz dövülmüş sarımsak gibi malzemelerinizi ekleyin. Daha sonra kuzu etlerinizi malzemeleriniz ekli olduğu ve o malzemelerinizi harmanladığınız kabın içine koyun ve sonrasında da yaklaşık olarak 2 saat kadar buzdolabında bekletin.

2 saatiniz dolduğunda etlerinizi dolaptan alın ve çöp şişlerinizi düzgünce dizin (ızgarada düzgünce pişirebileceğiniz şekilde olmalı). Izgaranızda önlü arkalı olacak şekilde çevire çevire pişirin. Etleriniz olurken ayrı bir yerde soğanlarınızı piyazlık olacak şekilde doğrayın ve bir kaba alarak üzerine sumak,limon suyu ve tuzla beraber harmanlayın.


En son olarakta fırından aldığınız çöp şişlerinizi yaptığınız karışımla beraber lavaşla birlikte servis edebilirsiniz. Tavsiye edilmesi üzerine mutlaka kuzu çöp şişlerinizi sıcak servis yapmalısınız. Afiyet olsun

Kuzu Çöp Şiş Tarifinin Malzemeleri;

Yarım kilo(500 gram) kadar kuşbaşı kuzu eti

1 tane orta boy soğan

1 çay bardağı çok dolu dolu olmayacak şekilde zeytin yağı

3 diş sarımsak

Tuz ve Karabiber

Servis yaparken lezzet katmanız için;

2 adet kadar orta boy soğan

Biraz sumak( 2 çay kaşığı kadar olabilir)

4 tane lavaş ekmeği

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.