Kibrit Çöpü Nasıl Yanar?

Kibrit Çöpü Nasıl Yanar?

yanan_kibrit İnsanoğlunun tuzlu suyu yuta yuta öğrendiği nefes alma teknikleri ve nerede ne yapacağı konusunda daha bilgili oluşu bir şeyleri deneyip neden-sonuç ilişkisini öğrenme ve öğretme yetisini kazanmasındandır.
Bazı bilgiler vardır ki; bilginin kaynağının nereden geldiği değil, yapılması gereken asıl işlev önemlidir.
Kibritçi Kız masalını hepimiz hatırlarız. Soğuk bir kış gecesi sınırlı sayıda kibriti kalan küçük kız her kibrit çöpünde yaşayamadığı fakat yaşamak istediği hayalleri düşünerek o kibriti yakar.
Düşünsenize siz hiç bir kibrit çöpü nasıl yanar diye düşündünüz mü? Acaba nasıl yakarım, ne yapmam gerekiyor diye… Elbette hayır. Bazı bilgiler o kadar empoze edilmiştir ki beyninize, bilgiyi bilmeye bile gerek yoktur.

Kibrit Kutusunun Yanında Kullanım Kılavuzu Olsaydı Ne Yazardı?fcba5b8efa55

Kullanım kılavuzu: kullanıcının işini kolaylaştırmak ve daha pratik düşünmesini, daha pratik hareket etmesini sağlamak için düşünülmüş bir olgudur. Bir kibriti yakarken kibrit kutusunun yanında bulunan, içeriğinde barut bulunan kalın ve kartonumsu yapıya kibrit çöpünün ucundaki barutlu kısım hafif sert bir şekilde ve yönü aşağıya gelecek biçimde sürtülür. Kıvılcım ile çıkan ateşin artması için kibrit çöpü aşağıya doğru tutulur ve ateşin haznesi genişler. Daha sonra kibrit çöpünü doğrultarak kullanacağımız cisim için hazır konuma getirebiliriz. İnsanların en çaresiz anlarında pratik bilgiler onlar hızır gibi yetişir.


Kibrit Çöpü Islaksa Ne Yapılması Gerekir?

Islak bir kibrit çöpünün yeniden kullanıma hazır olması ve işlev görmesi için barutlu kısmının elbise gibi yünlü cisimlere hafifçe sürtülerek yeniden kullanıma hazır olması ve yakma amacımıza hizmet etmesi gerekmektedir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.