Kestane Nasıl Yapılır?

       Kestane Nasıl Yapılır?

i  Gelenekselleşmiş damak tatlarımızdan biri ve kış aylarının vazgeçilmez tutkularından olan kestanenin yapılışına dair ipuçlarını bilmek, damağınızda kalacak tat için önemli bir unsurdur. Kestaneden güzel bir tat alabilmek için öncelikle kestane seçimini doğru olarak yapmanız gerekmektedir. Kestane seçerken bir tarafı yuvarlak, diğer tarafı düz olan kestaneleri seçmeye çalışmalısınız.

Kestanenin Taze Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

 Taze olan kestanelerin yüzeyi oldukça parlaktır. Eğer seçtiğiniz kestane parlak değilse ve kokladığınızda değişik bir koku alıyorsanız o kestaneyi almamalısınız. Koku almadığınız kestane size taze olduğunu belirtmektedir. İçerisinden ince ince filizler çıkan ve küflenmeye yüz tutmuş kestaneler taze değildir ve tadı güzel olmayacaktır. Sağlınız için de risk oluşturabilir.


       Kestane Kesimi Nasıl Yapılmalıdır?Chestnuts for Sale in Istanbul

Kestanelerden alacağınız tadın güzel olabilmesi için öncelikle düzgün bir şekilde kesmeniz gerekmektedir. Kestane kesimi nasıl yapılmalıdır diye sorduğumuzda; kestanenin düz olan kısmına ince uçlu bir bıçak ile X şeklinde bir çizik atın. Yaptığınız bu işlem kabuktan daha kolay sıyrılmasını ve daha çabuk pişmesini sağlayacaktır.

 Sobada ve Fırında Kestane Nasıl Yapılır? Kestane Nasıl Haşlanır?

Kestaneleri soba üzerinde veya fırında yapıyorsanız çizdiğiniz kısımların yukarı gelmesine dikkat ederek koymalısınız. Kestaneleri fırında yapacaksanız; önceden ısıtılmış fırın tepsisine yerleştirmeniz ve yaklaşık yarım saat sonra fırından çıkarmanız gerekmektedir. Kestaneleri haşlayacaksanız; önceden kaynayan suya atmanız ve 3-5 dakika arası haşlamanız yeterli olacaktır. Bir süre bekledikten sonra kolay bir biçimde soyulacak ve yenmeye hazır hâle gelecektir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.