Dev Bilgi Sitesi Değişikliğe Gidiyor

wki

Dev Bilgi Sitesi Değişikliğe Gidiyor

İnternet dünyasında milyonlarca kitleye hitap eden ve hergün milyonlarca tıklanan dev Wikipedia sitesi tarihi değişime onay verdi.

wkiTürkçede başta olmak üzere onlarca dilde her ülkeye bilgiler sunan Wikipedia sitesinin tek açık noktası herkezin bildiği gibi yazılanları değiştirilebilinir olması nitekim geçmiş yıllardan daha korumalı olan bu değişiklik sistemi yinede bazı ünlü kişilerin profil bilgileri açıktaki hata yüzünden bazı kişiler aracılığı ile değiştirilmiş durumda.


Yapılacak büyük değişikliğin düzen ve yeni sayfa açma konularında olacağını tahmin ediyoruz her ne kadar Wikipedia‘yı milyonlarca kişi kullanıyor olsada birçok kişi tarihi bilgi sitesini bilgi kaynağı olarak değil sırf karşıdaki kişilere agrasiflik olsun diye insanların profil bilgilerini değiştirmek için kullanıyorlar. Kimi insanlar gerçek bilgileri açarken net profil bilgilerini doldurduktan sonra işlem yapsalarda kimileri zararlı içeriklerle siteyi kullanılmaz hale getiriyorlar.

wki2Yapılacak yeni değişikliklerle Wikipedia’nın ”editörlük, anonim kullanılışı, sayfa açma, sayfa düzenleme” gibi konularda siteyi daha kullanışlı ve daha güvenli bir hale getirsede hala Wikipedia’yı bilinçsiz kullanıcılar kullandıkça bu durum ne kadar önlenebilir henüz bilmiyoruz

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.