ALIŞVERİŞ YAPMAK BİR HASTALIK MIDIR?

 ALIŞVERİŞ YAPMAK BİR HASTALIK MIDIR?

indie-fashion-website-rewards-you-for-having-taste-b14dfcc7dd Alışveriş yapmak herkes için büyük bir zevktir tabi ki en çok da bayanlar için. Alışveriş yapmak kadınların vazgeçilemez tutkusu hâline gelmiştir. Son yıllarda da daha fazla artmakta olduğunu hepimiz görüyoruz. Teknolojinin sanal ortamda modacıların artması kıyafetlere olan düşkünlüğü gözle görülür derecede artmıştır.
Artık üzüntülüyüz, sevinçliyiz diyerek alışveriş yapar olduk. Her konuda alışveriş yapmaya daha çok ihtiyaç duyuyoruz. Bütçemiz var mı bu alacağım benim için ihtiyaç mı ya da almama gerek var mı diye düşünmeden kendimizi alışverişe kaptırıyoruz.
Uzmanların yaptığı anket araştırmalarına göre alışveriş yapmanın bir hastalık olduğu konusunda karar kıldıkları açıklanmıştır. Çünkü insanların alışveriş yaparak duygu yoğunluklarına göre alışverişin arttığı ve bu boşluk ya da dolgunluk hisleri karşısında alışverişe daha çok ihtiyaç duydukları kanıtlanmıştır. Aslında insanlar alışverişin bağımlısı olmuşlardır.
Peki, en çok bayanlarda mı var bu bağımlılık? Hayır, erkeklerde de var. Onların bayanlar gibi alışverişte kıyafet yerine arabalara olan bağımlılıkları ön plandadır. Her yeni çıkanı alma merakı kimsede olmadan ilk bende olsun duygusu ve Türkler olarak gösteriş merakımızdan kaynaklanan bağımlılıklardır aslında bunlar.


Bu Bağımlılığı Nasıl Önleyebiliriz?i

İlk olarak alışverişe çıkmadan önce kesinlikle bir liste yapmalıyız.
Kredi kartı ile alışveriş yapmak yerine nakit olarak alışveriş yapmayı tercih edin.
Tek başınıza alışverişe çıkmayın.
Sıkıntılı ve streste ya da boşlukta olduğunuz zaman alışveriş yerine spor yapın.
En önemlisi de ihtiyacın varsa al mantığını zihninize yerleştirin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.