Ehliyet Alma Yaşı Ve Gerekli Belgeler

Ehliyet Alma Yaşı Ve Gerekli Belgeler

Yeni B sınıfı ehliyet alabilmek için 17 yaşını bitirmeniz 18 yaşından gün almanız gerekmektedir.


Örnek vermek gerekirse 15 ocak 1997 doğumlu bir kişi, 16 ocak 2014’ten sonrası için ehliyet alabilir. Önemli olan 18 yaşından gün almaktır.

1 ocak 1998 doğumlu kişiler 2 ocak 2015’ten sonra ehliyet alabilir.

Ehliyet almak için öncelikle yazılı ehliyet sınavını geçmeniz gerekiyor. Yazılı sınavdan başarılı olduktan sonra ehliyet kursundan aldığınız sürücü sertifikasını, ehliyete çevirmeniz gerekiyor.

Sürücü kursundan aldığınız sertifikayı sürücü ehliyetine çevirmek için yapmanız gerekenler:

 1. Sürücü Belgesi Sertifikasının Aslı (2007 yılı öncesi ise İlçe Milli eğitimi Müdürlüğünden “Kayıtlarımızı Uygundur” şerhi gerekir)
 2. Öğrenim Belgesi Tasdikli Fotokopisi (Sürücü Kursu veya Eğitim Kurumundan Tasdiklenebilir ) (2012 yılından sonra tanzim edilmiş sertifikalar  için, eğitim durumu şubemizden sorgulanabilmektedir.
 3. Sabıka Kaydı ( Şubemizden Alınabilmektedir.)
 4. Sürücü Olur Raporu  (Resmi, Özel Sağlık kuruluşları veya Kişinin aile hekimliğinden alınabilir. Raporlarda Doktor kaşesi bulunmalıdır.) 
 5. M.T.Sürücü Kursu Müracaat Formu Aslı veya Sürücü Kursundan Tasdikli Fotokopisi.
 6. Sürücü Belgesi Müracaat Formu ve Dosya (Şoförler Odasından alınmaktadır. Tükenmez kalemle doldurulabilir. Açık adres telefon numarası mutlaka yazılmalıdır. )
 7. Harç Makbuzu Şubemiz İçinde Defterdarlık Veznesinden veya Bankalara Ödenebilir. (Makbuzda Adı Soyadı ve T.C. kimlik no yazılmış, “Tahsil Edilmiştir” kaşeli olması gereklidir).
 8. Nüfus Cüzdanı veya Pasaport aslı ile bir adet fotokopisi, yabancı uyruklu vatandaşlar için İkamet Tezkeresi aslı ve bir adet fotokopisi
 9. Kan Grubu Belgesi (Bilenler İçin Beyan Edilmesi Yeterlidir)
 10. Vesikalık Fotoğraf (3 Adet, Son 6 Ay İçinde Çekilmiş Olmalıdır)
 11. Daha önceden parmak izi verilmiş ise fotokopisini yanında getirenlerden tekrar parmak izi alınmaz.
 12. Sürücü Belgesi Kart bedeli 107,50 TL’dir. ( Kart bedelinin 15 TL’si Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı’na hizmet bedelidir. )

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.