Beta Anjini Nedir?

Beta Anjini Nedir?

   beta-anjini-ve-kızıl-261x300 Beta anjini, kış ayında çocuklarda sık görülen bir rahatsızlıktır. Beta bakterisinin asıl adı ‘’Grup A beta streptokok’’.Cilt enfeksiyonları, kızıl, farenjit, zatürre, eklem enfeksiyonları bu grup hastalıkları içinde yer alır. Boğaz ağrısı ve öksürük ile kendini gösterir. Bu hastalık için antibiyotik tedavisi şarttır.


Beta Anjini Belirtileri Nelerdir?

Hastada 3 günden fazla ateş ve öksürük şikayetleri varsa, çocuğunuz 3 yaşın üstündeyse, boğazı ağrıyor ve bezeler oluşmaya başlamışsa, burnu devamlı akıyorsa mutlaka doktora gidilmesi gereklidir. Ciltte kabarıklıklar, kızartılar olabilir. Karın ağrıları şiddetlenmiştir. Bulaşıcı bir hastalıktır. Okul dönemlerinde bulaşıcı etkisi artar. Çocuklar, birbirlerinin kaşık çatalını kullanmamalıdır. Bu konuda tembih etmeniz gereklidir.

Beta Anjini Tedavisib-484670-doktor_ve_hasta

Doktorun talimatlarına mutlaka uyulmalıdır. Ateş düşürücü kullanılır. Gerekli antibiyotik tedavisine başlatılır. Çocuğunuzda döküntü durumları olacaktır. Gerekli merhemler kullanılır. Pamuklu iç çamaşırları giydirmeniz gereklidir. Hastalık çabuk iyileşir. Korkulacak bir durum yoktur. Tedavi sırasında, diğer çocukları korumalısınız. Çabuk bulaşma durumu vardır. Odasının devamlı temiz hava ile havalandırılması gereklidir. Çocuğunuzun yanında kesinlikle sigara içmeyiniz. Kokuya aşırı hassas olurlar. Boğazını daha çok tahriş edebilirsiniz. Hastalık süreci 3 günde iyi bakılırsa atlatılır. Bu aşamada, bol sıvı tüketmesine dikkat edin. Çocuğunuza ılık su ve bitki çayları içirin. Özellikle ıhlamur çok iyi gelir. Ateş durumları sık tekrarladığı zaman, tekrar doktorunuza danışmalısınız. Gece, çocuğunuzu fazla terletecek giysiler giydirmeyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.