Akraba Evliliği Sonucu Oluşan Hastalıklar

Akraba Evliliği Sonucu Oluşan Hastalıklar

156     Akraba evliliği sonuçlarında otozomal resesif hastalıklarına rastlanılır. Akraba evliliği yapacak olanların, ön araştırma testlerinden geçmeleri gereklidir. Test sonuçlarında kalıtsal hastalıkları çıkacaktır. Risk durumları gösterilecektir. Hastalıkların çoğu, yıllar boyu tedavi gerektirecek hastalıklardır. Hastalıkları çok iyi tanımanız ve doğru kararlar almanız gereklidir. Yaş ilerlediği zaman, bu hastalıkların ortaya çıkma olasılığı da artar. Bu hastalıkların neler olduğunu, akrabağ evliliklerinden çocukların nasıl etkilendiklerini kısım kısım anlatmak isteriz.

Akdeniz Anemisi(Talasami):Kan hastalığı olup ülkemizde de çok yaygındır. Diğer adları isemajör ya da talasami adıyla bilinir. En sık Antalya, Adana, Güneydoğu Anadolu bölgesinde görülür. Hastalıkta anne ya da baba taşıyıcı olması durumunda, çocuklarda görülme olasılığı daha fazladır.

Kistik Fibroz: Kesin bir tedavisi yoktur. Akrabağ Evliliklerinde en sık rastlanılır. Dna testi sonucu ortaya çıkar. Daha çok riskli gebelik durumlarında yaygın olarak görülür.


Kâh(Kontenjenital Adrenal Hiperplazi)Yaşam boyu tedavi gerektiren bir hastalıktır. Yenidoğmuş bebeklerde, sıvı ve tuz kayıpları sonucunda seyreder.

boyunsuz-kiz4Spinal Muskiler Atrofi(sma):Kas güçsüklükleri ile kendini gösterir. Süt çocukluğu dönemlerinde belirtilerini vermektedir. Omurilik hücrelerinde birçok sorunlar olur.

Fenilketonüri(pku):Yaşam boyu tedavi gerektiren bir hastalıktır.Zeka geriliği belirtileri vardır.Doğum öncesi tanı ile bulunur.

Orak Hücre Anemisi: kan yıkımı sonucunda, bozuk alyuvar ve ağır anemiye bağlı olarak, damarlardaki tıkanıklık durumudur. Bu hastalık aynı şekilde doğum öncesi tanı ile bulunur.

 

.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.