Adet Sancısına İyi Gelen Bitkiler

Adet Sancısına İyi Gelen Bitkiler

   detay_505Adet sancıları bazı bayanların hayatını olumsuz yönde etkiler. Bel ve yumurtalık bölgelerinde ağrılar oluşur. Bu ağrılar sırasında devamlı ağrı kesici almak zorunda değilsiniz. Ağrılardan kurtulmak için bazı bitkisel çayları içmenizde fayda vardır. Bu bitkisel çaylardan örnek verecek olursak;

Karışık olarak hazırlayacağınız bitki karışımı: Civanperçemi, ada çayı, çobançantası, aslanpençesi. Bu otlardan bir tutam alın ve sadece demleme usulü olarak haşlayın. Kaynatma yapmayın. Ilıyınca adet süresince, günde iki fincan için.


Soğan suyu:1 adet soğanı, suyun içinde haşlayın. Buzdolabında saklayın. 5 gün boyunca bu sudan için.

Civanperçemi: Civanperçemi kadınlarla ilgili hastalıkların önlenmesinde de kullanılır. Bu çayı adet öncesi içmenizde yarar vardır. Adetten 3 gün önce bu çayı içmeye başlayın. Adet süresincede içmeyi sürdürün. Civanperçemi çayını, her gün taze olarak tüketmeye çalışın.

Safran otu:1çay kaşığı safranı,1 fincan sıcak suyun içine koyun ve demleyin. Süzgeçten geçirip, içine 1 tatlı kaşığı bal koyup, adet süresi boyunca içebilirsiniz.

Adet Sancıları Dönemlerinde Yenecek Gıdalarindir

Adet dönemlerinde; fındık, fıstık, balık bol tüketin. Şekerli gıdalardan uzak durun. Tuzlu gıdalar tüketmemeye çalışın. Maydanoz suyu bol miktarda tüketin. Ihlamur, adet dönemleri dışında da sürekli tüketin. Süt, yumurta ve ciğer de adet sancılarını önler. Adet dönemlerinde özellikle ayak tabanlarınızı sıcak tutmalısınız. Karın ağrısı nedenlerinden biri de ayakların çabuk üşümesidir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.