Heyelan Nedir? Heyelana Ne Sebep Olur? Heyelandan Korunma Yolları Nelerdir?

heyelan-toprak-kaymasi-somut_net

Heyelan bir çeşit doğal afettir. Dünyada birçok maddi hasara ve can kayıplarına yol açan heyelanlar olmaktadır. Heyelan; yamaç üzerindeki bulunan kayaların, toprak kütlesinin veya molozların, yamacın eğimini takip ederek aşağıya doğru hareket etmesi sonucu meydana gelen doğa olayına verilen addır.

heyelan-toprak-kaymasi-somut_net


Heyelanlar farklı isimlendirmelere tabi tutulmaktadırlar. Bu isimlendirme heyelanın üzerinde bulunan malzemenin türüne ve hareketin şekline göre yapılmaktadır. Bir örnek verecek olursak; oluşan bir heyelanın malzemesi kaya ve heyelan şekli de kayma ise buna “kaya kayması “ ismi verilir. Veya bir yamaçtan aşağıya doğru akan bir toprak kütlesi oluşturmuşsa heyelanı, buna “toprak akması” ismi verilir.

Farklı türlerde meydana gelen heyelanların yol açtığı maddi hasarların yanında can kayıplarına da yol açması büyük sıkıntılara neden olmaktadır. Heyelanlar nedeniyle evlerini, iş yerlerini, arabalarını, tarım alanlarını ve hatta yakınlarını ve endi canlarını dahi kaybedenler olabilmektedir.

Heyelanlar genellikle kaygan zemine sahip yamaçlarda oluşmaktadırlar. Özellikle arazinin çok eğimli olduğu ve ağaçlandırma, taraçalandırma gibi önlemlerin alınmamış olduğu yamaçlarda daha çok görülmektedirler. Heyelanlardan korunabilmek için alınması gereken önlemler devlet tarafından alınabildiği kadar alınmaktadır. Ancak burada vatandaşlara da düşen görevler vardır. Heyelan tehlikesi olan yerlerde yerleşim birimleri kurmamak, çiftçiler için; heyelan riski olan arazilerini heyelan riskini azaltacak veya önleyecek şekillerde sürmek gibi önlemler de heyelanı azaltmada etkili olacaktır.

heyelan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.