Papatyanın Faydaları Nelerdir ?

51dec42ff129aPapatyanın Faydaları

 Tarlalarda, dağlık çayırlarda, mısır ve patates tarlarında bolca papatya bulunur. Karlı geçen kışlardan sonra rutubetli ilkbaharda çok görülür. Suni gübre ve zararlı otları yok etmek için kullanılan zehirli ilaçlar bu bitkinin varlığını tehlikeye sokmaktadır. Kokusu baharatlı ve güzeldir. Bu çok bilinen bitkiyi fazla tarif etmeye gerek yok. Mayıs ayından Ağustos ayının sonuna kadar öğle güneşi altında toplanmalıdır.


Papatya Nelere İyi Gelir?i

Küçük çocuklar için her şeyin ilacı papatyadır. Özellikle karın ağrısı ve kramplarda çok etkilidir. Kusma, ishal, gaz, adet sancıları, uykusuzluk, ateş, yara ve diş ağrılarının iyileşmesine yardımcıdır. Ter atıcı olduğundan dinlendiricidir. Dışarıdan pansuman olarak göz kapağı iltihapları, kaşıntıları, deri iltihapları, yara temizliği için kullanılır. Üzüntü hallerinde hemen kaynatılıp bir fincan içilmelidir. Tüm sinir sistemine papatya banyosu birebir gelir. Güzelliğiniz için de unutmayınız. Haftada bir gün suyu ile yüzünüzü yıkarsanız yüzünüzün ışıldadığını fark edersiniz. Ayrıca saç bakımında da kullanılır. Özellikle sarı saçlara iyi gelir. Bağırsak hareketlerinin artmasına yardımcı olur. Buhar olarak buruna çekilirse soğuk algınlığı ve nezleye iyi gelir.
Eski Mısırlılar bu bitkiyi ateşi düşürdüğü için Güneş tanrısına ithaf etmişler. Yağı romatizma ağrıları ve nevraljilerde eskiden beri kullanılır. Eski şifalı bitki kitaplarında bu yağın organları dinlendirdiği söylenirmiş. Yağla masaj yapıldığında felçli organlar tekrar canlı hale gelirmiş. Bahar aylarında çiçeklerinden taç yaptığımız bu bitkinin kıymetini bilelim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.