Pannikülit Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Pannikülit

vitiligo Pannikülit deri altında bulunan yağ dokusunun bir çeşit iltihabi reaksiyonu olarak bilinir. Hastalığın birçok farklı çeşidi olsa da, hastalığın görünümü hepsinde hemen hemen aynıdır. Tanı deriden yapılan biyopsi ile konulur. Çeşitlerinin sınıflandırılması zor olup, genellikle sınıflama hastalığın yağ dokusunun tutulan bölümüne göre yapılır. Hastalanan deri bölgesi kalınlaşmıştır. Derinin renginde değişiklik olabilir veya olmayabilir. Deri kırmızı veya kahverengimsi renkte olabilir. Bu bölgeler sıklıkla hassastır. Etkilenen alanlar deriden kabarıktır ve derinin altında şişlikler şeklindedir. Bazen geniş alanlara yayılan bulgular olabilir. Hastalık gerilediğinde, deride kalıcı veya geçici çukurluklar kalabilir.


Deri Üzerindeki Etkileriwainxc5_sistemik_lupus_eritematozus_1

Panikülit özellikle deri altında yer alan yağlı ara doku katmanında ortaya çıkan iltihap. Genellikle uzun süreli hastalıklardır; ilgili bölgede az ya da çok ağrılı yumrular ortaya çıkar. Daha çok bacaklarda görülür. Bu yumrular kimi zaman ülserleşebilir ya da başka genel belirtiler (ateş, eklem ağrıları) ortaya çıkar. En sık rastlanan panikülit, düğümlü eritenidir.
Hastalığa sebep olabilecek ilaç kullanımı, enfeksiyon gibi nedenler ortadan kaldırılmalı. Etkilenen alan yüksekte tutularak istirahat edilmeli. Bacaklara 18-25 mm Hg basınç uygulayacak çoralar eğer tolere edilebilirse kullanılabilir. Aspirin, ibuprofen veya diklofenak gibi antiinflamatuar ilaçlar (iltihabı önleyici ilaçlar) kulllanılabilir. Ağızdan veya injeksiyon yolu ile yapılan kortizon tedavisi yapılabilir. Tetrasiklin veya hidroksiklorakin gibi antiinflamatuar ilaçlar kullanılır. İyileşmeyen ve yara haline dönüşen durumlarda cerrahi işlem yapılabilir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.