Keçiboynuzunun Faydaları

Keçiboynuzunun Faydaları 

Scenes from Turkey

Yapılan araştırmalar Keçi Boynuzunun muhteşem bir enerji patlaması yaptığını gösteriyor. Süper bir tat mükemmel bir his çok beğeneceğiniz bu meyvenin yararları ise saymakla bitmez. Balgam söktürür. Göğsü yumuşatır. Sigara tiryakileri için faydalıdır ve nefes darlığına oldukça etkilidir. Bronşları açar. Kalsiyum bakımından çok zengindir. İçindeki E vitamini sayesinde; öksürüğe, gribe, kemik erimesine ve kansızlığa iyi gelir. Yüksek ham selüloz etkisi ile bağırsak rahatsızlıklarına ve gastrite etkilidir. Mide ve bağırsak gazlarını dışarı atarak mide şişkinliğini giderir.


Keçiboynuzu Nelere İyi Gelir?

5820_3978_08022013_3

 

Keçi Boynuzu bağırsak kurdu, tenya, solucan gibi bağırsak parazitlerini temizler. Yüksek mineral ve Vitamin içeriği ile de Diş ve Diş etleri üzerinde çok olumlu etkileri vardır. İçerdiği yüksek doğal şekerler, zengin mineraller (özellikle çinko) ve vitaminler (A , B , B2, B3, D) dolayısıyla doğal güç ve besin kaynağıdır. Yüksek sodyum ve potasyum içeriği sayesinde tansiyon, karaciğer ve akciğer üzerine çok yaralı etkileri bulunmaktadır. Kanın zehirli maddelerini temizler. İnsanlığın korkulu rüyası akciğer kanserini %90 oranında önleme gücüne sahiptir. Kalbe faydalıdır, kalp çarpıntısını önler. Pekmezi insan vücuduna giren radyasyonu dışarı atar.
En önemli özelliği nefes darlığına karşı oldukça etkili olmasıdır. Alerjinin neden olduğu nefes darlığı problemlerinde de rahatlıkla kullanılabiliyor. Herkes için farklı miktarlarda ve farklı çeşitleri kullanılmaktadır. Yaşlılar, genelde pekmez veya toz olanı tercih ediyor. Gençler ise kabuklu olanı tercih ediyor. Çocuklarda kan yapması için günlük 50 gram, yetişkinlerde ise 100 gram kullanılması faydalı olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.