Kasap Köftesi Nasıl Yapılır? Hangi Malzemeler Gerekir? Nasıl Servis Edilir?

kasapkofte (2)

Köfte, Anadolu insanı için vazgeçilmezlerden biridir. Hemen her piknikte yapar ve yer. Evinde yapar ve yer. Birçok köfte çeşidi vardır. Bunlardan birisi olan kasap köftesini yapabilmeniz için gerekli olan malzemeler;

Öncelikle 750 gram ağırlığında, köftelik olarak çekilmiş kıyma ve üç adet orta boyda kuru soğana ihtiyacınız var. Bunların yanına da hazır acılı köfte harcı da katılmalıdır.


Ayrıca köftenin içeriği için ve tabağa konuluğunda etrafının süslenmesi için gerekli olan malzemeler de vardır. Bunlar, havuç, marul, kırmızılahana, karabiber, kimyon, tuz ve (isteğe bağlı olarak) iki diş sarımsak da katışacaktır.

Köftemiz için gerekli bu malzemeleri hazırladıktan sonra, köftenin yapılışına gelelim.

Köftemizi yapabilmek için öncelikle soğanımızı soyup rendelemek gerekmektedir. Bu işlemler bittikten sonra soğanın suyunu iyice sıkarak hazırlanmış hale getirmeliyiz. Bunun arından önce 750 gram olan ve köftelik olarak çekilmiş kıymayı, derince bir kaba alıyoruz. Bu kıymanın üzerine, soyup rendelediğimiz ve suyunu da sıkarak hazır hale getirdiğimiz soğanlarımızı ve baharatları da bu kıymanın üzerine atıyoruz. Bu karışımı iyice karıştırıyoruz ve yoğuruyoruz.

Daha sonra, bu yoğurma işlemi bittiğinde köftelik hamurumuzdan, cevizden biraz daha büyük parçalar kopartın ve elinizde biraz daha bastırarak şekil verin. Şekil verdiğiniz köfteler, direkt olarak pişirmeye hazırdır. Bunları mangalda, önlü arkalı olarak pişirin. Pişirmiş olduğunuz kasap köftesini servis tabaklarına alın ve tabağın etrafına acılı sos eklenebilir. Salata da eklenebilir. Köfte servise hazırdır.

iuuq_NV_002_SL_cq_SL_cmphtqpu_SL_dpn0_SK_T27QdghtvNF0TxgvEscSBEJ0BBBBBBBBBPt0hK2Ymi37ZkN0t27110BOOFO&D5&C1N&3CFM&D5&C1&3C438_SL_kqh

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.