Kaçış Sendromu Hastalığı

mehmet-ali-erbil-195x110Kaçış Sendromu Hastalığı 

Kaçış Sendromu, hastalık olarak teşhisi Bayard Clarkson tarafından 1960 yılında konulmuştur. Nadir görülen hastalığın, dünya üzerinde 100 e yakın teşhis edilmiş hastası olduğu biliniyor. Türkiye’de bu hastalığa yakalanan tek kişi ise Mehmet Ali Erbil olmuştur. Ani gelişen ataklar ile damar, damar içi sıvısının azalması sonucu ölümcül olabilecek bir nadir hastalıktır. Doktorlar tekrarlayan şoklar ile kendini gösteren bu hastalığın bazen yıllarca etkisini göstermediğini belirtiyorlar.


Kaçış Sendromu Nasıl Olur?resim-184916F4

Hastalığa yakalanan kişilerde kusma, halsizlik, düşük

tansiyon, kanın koyulaşması, vücutta şişkinlik, baş ve karın ağrısı ortaya çıkıyor. Yapılan tespitlerde hastaların kanında aktif oranda mikrobik faaliyet tespit edilir. Kaçış Sendromu hastalığının nedeni henüz bilinmiyor. Farklı hastaların, farklı sebeplerden dolayı bu hastalığa yakalandığı gözlemlenmektedir. Krizi önlemek için solunum yolları enfeksiyonlarında kullanılan ilaçlar, astım, bronşit hapları ve alternatif ürünleri kullanılmaktadır. Sıvı elektrolit tedavisi yaygınca kullanılır.
Sendrom, bazı belirtiler ile hastanın önlem almasını sağlayabiliyor. Kriz reaksiyonu yaşanmadan bir gün önce, grip hastalığının gösterdiği belirtiler; septik krizin gelebileceği sinyallerini verebiliyor. Hastadan hastaya değişiklik gösteren hastalığın ölümcül kriz vakası, senede bir defa ya da ayda bir kere kendini gösteriyor. Bayılma ve bacak ağrısı olarak da belirtisini gösteren hastalık, vücutta ödeme ve kan yoğunlaşmasına neden oluyor. Bu hastalığın yol açtığı en büyük tehlike akut böbrek yetmezliğidir. Böbrekleri zarar gören hasta, kendini kolay kolay toparlayamaz ve yaşam fonksiyonlarını yitirir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.