Hiperaktif Çocuğun Beslenmesi

Hiperaktif Çocuğun Beslenmesi

1739 Hiperaktif bozukluklarında dikkat eksikliği, aşırı hareketlilik, fevrilik gibi durumlar ortaya çıkar. Aile ya da çevre tarafından ‘yaramaz çocuk’ olarak damga vurulur. Aile, önlem almazsa ileride tehlike yaratacak sorunları da beraberinde getirir. Hiperaktif çocukların bu sebeple beslenme programlarında dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Protein ağırlıklı beslenme programı uygulanmalıdır. Dikkat eksikliği için gereklidir. Kahvaltılarında özellikle yumurta ve peynir tüketimi ağırlıkta olmalıdır. Çocuklara aşırı enerji veren yiyeceklerden kaçınılması gereklidir. Çikolata, fındık kreması, şekerli sütler, abur cubur tarzı gıdalar hareketliliğini daha artırır.

Dikkat Eksikliği Büyük Bir Problemdir34898

Hiperaktif çocukların beslenmelerinde aşırı yağ tüketimine de sınırlandırmalar getirilmelidir. Yağlı yiyecek alımları aldıkları ilacın emilimini de ters yönde etkiler. Margarin ya da kanola yağı önerilmez. Zeytinyağı ve tereyağı tüketmeleri önerilir. Dikkat eksikliğini artırmak için kuruyemiş türü gıdalara ağırlık verilmelidir. Kahvaltılarında ceviz ve bademi mutlaka yedirmelisiniz. Tam tahıllı ürünler de dikkat eksikliğini gidermektedir. Makarna, pirinç gibi gıdaları düzenli yemeleri, dikkatlerini artırır.
Çocuğunuzun hareketlerini devamlı gözlemlemek zorundasınız. Her yaramaz çocuk hiperaktif değildir. Dikkat eksikliği gibi durumları yaşayıp yaşamadığını tespit ettiğinizde mutlaka bir doktora danışmalısınız. Çocuktur, yaramaz olur gibi kelimeleri kullanmadan onun sağlığını düşünmelisiniz. Ne kadar erken önlem alınırsa o kadar sonuç da başarılı olur. Çocuk gelişim uzmanları, çocuklar için her zaman düzenli araştırmalar yapar ve bunları ailelere sunarlar. Sizlerde takip ederek çocuğunuza bir katkı yapmış olursunuz.


 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.