Erkeklerde Meme Kanseri

                     

jinekomasti_78318

               Erkeklerde Meme Kanseri

 


Erkeklerde meme kanseri riski kadınlar kadar olmasa da bazı etkenlerden dolayı görülür. Erkek meme kanseri durumları coğrafi bölgelere göre değişim gösterir. Bizim ülkemizde geniş çaplı bir araştırma yapılmadığı için son durumları bilmemekteyiz. Kadınlarda ki gibi erkeğinde ailesinde meme kanseri riski varsa erkek de tehdit altına girer.

Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?male_mastectomy_web

Uzun süreli yüksek hormon tedavisi alma, androjon hormonunun düşük olması gibi durumlarda dikkat edilmesi gereklidir. Karaciğer sirozu tedavisinde yüksek alınan östrojen hormonu ile etkilerini gösterebilir. Erkek meme kanseri de aynı şekilde kadınlardaki gibi etkiler gösterir. Meme başının içeriye doğru çekilmesi, koltuk altında şişlik, meme kenarlarındaki yersiz şişlikler şeklinde belirtileri görülür. Deride kızarıklık ve ağrılar da hastalığın belirtileri arasındadır. Erkeklerde daha çok 60 yaş civarı görülmesi fazladır. Erkeklerin meme kanseri kadınlara göre daha hızlı yayıldığı için dikkat edilmesi gereklidir. Vücutlarını devamlı kontrol etmeleri önerilir. Kadınlarda daha geç yayılır.
Kadın meme kanseri tedavisinde uygulanan işlemler, erkek meme tedavisinde uygulanır. Erkeklerde de meme alınır. Proteze gerek duyulmadığından başka bir ameliyat gerekmez. Işın terapi ve kemoterapi uygulanması da tedavinin aşamalarındandır. Meme ucunda yara gibi durumlar çıktığında mutlaka doktora gitmelisiniz. Kendiniz yaraya asla müdahale etmeyin. Sivilce ya da akıntı gibi durumlar kanserin belirtileri olabilir. Bu konularda kendinizi devamlı takip etmeniz gereklidir.

 

 

“Erkeklerde Meme Kanseri” için 1 yorum

  1. slm ben 43 yaş sol memdmde hızla çekilme oldu ve resmen eridi daha sonrada düzelmeye gidiyor şimdi ne olmuş olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.