Ebegümecinin Faydaları Nelerdir?

Ebegümeci

20090512_2836_8807947039 Ebegümeci, yere yayılan ve köküne doğru odunsulaşan bir bitkidir. Yaprak, sap ve çiçekleri Nisan ayından Eylül ayına kadar toplanır. Mümkün olduğunca tazesi kullanılmalıdır. Fakat kurusu da şifalıdır.


Ebegümecinin FaydalarıHaber-16_12_31-23_1_2009-7101038

Çayı en çok gastrit, mesane, bağırsak, mide rahatsızlıklarında faydalıdır. Akciğerlerde balgam olması durumunda, bronşit, öksürük ve ses kısıklığında başarı ile kullanılır. Çok ender rastlanan göz pınarı kuruması hastalığında pansumanı çok faydalıdır. Kaşınmaya ve yanmaya yol açan yüz alerjisinde ılık ebegümeci suyu ile yıkanmalıdır. Haricen yaralarda, çıbanlarda ve çatlaklarda kullanılır. El ve ayak banyolarında faydalıdır. İki avuç dolusu ot geceden beş litre soğuk suya bırakılır. Ertesi sabah el ve ayağın dayanacağı kadar ısıtılır. Yirmi dakika kadar banyo yapılır. Bu bitki sadece gırtlak iltihabında değil gırtlak kanserinde de çok etkilidir.
Bu şifalı bitkiyi bu gibi ağır hallerde günde iki buçuk litre çayından hazırlamak gerekir. Bitki geceden soğuk suya konur, sabah ısıtılır ve sıcak suyla yıkanan termosa konur. Gün boyu dört fincan yudum yudum içilir ve kalanı ile gargara yapılır. Bazı hastalarda boğaz, ağız ve burun kuruluğu olur. Bu gibi hallerde çayı ile yapılan gargara faydalıdır. Çayı sadece soğuk demleme yapılmalıdır. Dörtte bir litre su için bir tatlı kaşığı dolusu bitki geceden soğuk suya bırakılır ve sabah ısıtılıp içilir. Bu şifalı otun yararlarını unutmayıp mümkün olduğunca yetiştirelim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.