Bireyselleşen Dünya, Fikirler ve Her Şeye Farklı Bir Bakış Açısı

bored-man-sitting-cross-legged-uid

Dünya giderek bireyselleşiyor. İnsanlar giderek bireyselleşiyor. Herkesin bireyselleştiği bir dünyada, zamanla, düşünceler de bireyselleşiyor. Kişiler kendileri için düşündükçe, onlar için düşünenler de oluyor. Daha doğru bir söyleyişle, onların bu kişisel düşüncelerini bilip ona göre ürünler üretme işini yapanlar da oluyor. Bu kimseler, bireysel yaşam biçimini her şey zannedenlerin isteyecekleri ürünleri üreterek onların daha da yalnızlaşmasına göz yumuyor ve destek oluyorlar.

Özellikle son yıllarda kullanılan bireysel düşüncelerde ve bireysel eşyalarda bir artış yaşandı. Artık insanlar daha fazla kendilerini düşünüyorlar ve bunun için çalışıp çabalıyor ve fikir beyan ediyorlar. Ayrıca kullandıkları araç ve gereçler de onları bu yalnızlıklarına iten etmenlerden başta gelen bir tanesidir. Bu kullanım eşyalarından biri olan cep telefonları, insanların her yerde hayata bağlanmalarını sağlarken diğer yandan da onları yalnızlaştırmak suretiyle onları bağladığı bu ortamdan çok uzaklara gönderiyor.


Kişilerin, hemen her yerde cep telefonlarına gömülmesi, onların sosyal ilişkilerinde sıkıntılara yol açarken, insanların karşılıklı saygılarını da yerle bir ediyor. Bir ortamda bulunan insan, arkadaşlarıyla konuşurken, şakalaşırken, eğlenirken diğer bir ortamda bulunan insan ise cep telefonuna yumulmuş, onunla ilgileniyor ve arkadaşlarına arada sırada destekleme veya ufak tefek tepkilerle katılmaya çalışıyor. Bu da haliyle bir takım sıkıntılara neden olmaktadır. Kişilerin toplumsal ilişkilerini, sosyal ağlara sınırlayan bir sistemde normal karşılansa da, insanların birbirleriyle iletişim kurmalarında en büyük pay sahibi olan konuşmaya olan ihtiyaç had safhadadır.

04_DEU_008_ozhany_0011-300x225

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.