ALS Hastalığı Nedir?

ALS

42962_largeALS yani amiyotrofik lateral skleroz, ilerleyici bir sinir sistemi hastalığıdır. Hastalık motor sinirleri etkiler. Motor sinirler beyinden omuriliğe, oradan kaslara giderek hareketlerimizi düzenler. Bu hastalık motor sinirleri etkileyerek kas hareketlerine engel olur. Hastalığın ileri evrelerinde felç gelişir. Buna karşılık genellikle akli yetenekler etkilenmez.


Als Nedir?als7d9bc141

Bu ismi birçok ünlü ile birlikte duyduk belki de çoğumuz özellikle Suna Kıraç, Stephen Hawking… Gündemde olan bu isimler belki de bu amiyotrofik lateral skleroz hastalığını gözler önüne serdi ve insanların daha bilinçli hareket etmesine de önderlik ettiler. Bu hastalık bulaşıcı değildir ancak kalıtsal özellik gösterdiği bazı araştırmalar sonucu kanıtlanmıştır. Hastalığın başlangıçta belirtileri çok fazla ön plana çıkmaz yani bunu anlamak ve teşhis koymak çok da kolay değildir.
Belirtileri, hasta yürürken tökezler, kolda ya da bacakta zayıflık, kaslarda aşırı ağrı, kontrolsüz ağlamalar ya da davranışlar, kalem tutma, çanta taşıma gibi işlemlerde zorlanma, konuşma ve yutma güçlüğü çekmedir. Bu hastalığın belirli bir tedavisi yok uygulanan işlemler hastaya göre değişebiliyor. Kesin tedavisi olmayan hastalık belirtilere yönelik olarak tedavi ediliyor. İstenmeyen etkilerin önlenmesi, hastanın rahatlatılması ve mümkün olduğu kadar normal yaşamını sürdürmesi amaçlanıyor. Doğrudan bu hastalığa yönelik bir ilaç bulmak için araştırmalar sürüyor. Hastalığın ilerlemesini etkileyen ilk ilaç olan riluzol 1995 yılında Amerika’da ruhsat aldı. İlacın hastalığın ilerlemesini yavaşlattığı, hastanın ömrünü uzattığı, hastanın daha uzun süre iş görmesini sağladığı düşünülüyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.