Alveoler Mikrolitiazis Belirtileri Nelerdir?

32705


Alveoler mikrolitiazis
alveol boşluklarına çok sayıda kalsiyum fosfat çökeltilerinin birikimi ile karakterize olmuş nadir bir hastalıktır. İlk kez 1918 yılında Harbitz tarafından tanımlanan bu hastalığa 1933 yılında alveoler mikrolitiazis adı verilmiştir. Hastalığın Türkçe bir karşılığı yok, ama bu hastalığa ‘akciğerlerin ufak tefek taşları’ gibi bir isim vermek pek de yanlış olmaz sanırım.


Alveoler Sorunları Nelerdir?06117396682906039169

Alveoler mikrolitiazis akciğer keseciklerinin küçük taşları demek oluyor. Bize ne bu hastalıktan demeyin, çünkü bu hastalığın çok önemli bir özelliği var. O da, tüm dünyada ‘en çok Türklerde görülen bir hastalık’ olması, fakat Türklerde neden sık görüldüğünün makul l ve mantıklı bir açıklaması yok. Hastalık en çok Türklerde görülmekte, onları İtalyan ve Amerikalılar izlemektedir. Bu hastalık yediden yetmişe her yaştan insanda rastlanabiliyor. Prematüre bebeklerde görülebildiği gibi, 80 yaşında da tanındığı bildirilmiştir. Ama en çok 30 – 50’ li yaşlarda da saptanıyor. Erkeklerde daha çok görülüyor. Hastalığın ailesel bir özelliği var, özellikle kardeşlerde sık rastlanıyor. 

80 yıldan fazla zamandan beri tanınan bir hastalık olmasına rağmen sebebi bilinmemektedir. Akciğerlerde oluşan minik taşlar büyük ölçüde kalsiyum ve fosfordan oluşur, fakat hastalarda ne kalsiyum ne de fosfat metabolizmasında bir bozukluk yoktur. Bulaşıcı bir hastalık da değildir. Bazı hastalarda öksürükle beraber balgam ya da küçük kanamalar da görülebilir. Göğüs ağrısı olabilir. Hastalığın kesin bir tedavisi yoktur .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.