Ne Tür Kanaryalar Vardır? Kanaryalar Kaç Türe Ayrılırlar?

images

Kanaryalar; tür olarak ırk, ötüş ve renk olmak üzere üç ana gruba ayrılırlar. Irklarına göre kanaryalar, dokuz grupta toplanır. Bunlar Gloster, Border, Norwich, Lizard (kertenkele), Cerest, Roller, Yorkshire, Malinous ve Lancashire’dır. Irk kanaryaların kökenleri genellikle İngiltere’den alınmaktadır. Ayrıca ırk kanaryaların endi aralarında melezlenmesiyle (çiftleştirilmesiyle) de farklı çeşit ve özelliklerde kanaryalar da elde edilmektedir.

Diğer bir tür olan renk kanaryaları da kendi aralarında renk alanlar ve renk almayanlar olmak üzere ikiye ayrılır. En çok tercih edilen kanarya türleri olan renk kanaryalarının çok tercih edilmelerinin başlıca sebebi, bu kanaryaların ötücü kanaryalar olmalarıdır. Bu kanaryalar kendi aralarında üçe ayrılırlar. Bunlardan roller ve malinua denilen kanarya türlerine aynı zamanda yatak odası kanaryaları da denir. Çünkü bu kanarya türleri insanları rahatsız etmezler. Hatta rahatlatıcı bir sese sahiplerdir. Ötüş kanaryaları oldukları için sesleri çok güzeldir ve bu nedenle katıldıkları yarışmalar, seslerinin çıkışının, pürüzsüzlüğünün ve kalitesinin ölçüldüğü yarışmalardır. Genel olarak Türkiye’de tercih edilen ve beslenen kanarya türleri, renk kanaryaları ve ötüş kanaryalarıdır.


Kanarya bakımı, özen ister. Kuşlarınızın kafesleri, yemleri ve bulundukları ortamın, özellikleri üzerindeki etkisi çok fazladır. Kanarya besicilerinin ve üreticilerinin, kanaryaların yumurta kalitesi ve sağlıklı olmaları için bakımlarına çok özen göstermeleri gerekmektedir. Bu nedenle, kullanılan yemden koruyucu ilaçlarına kadar ve yaşadıkları ortama kadar her şey büyük öneme sahiptir.

indir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.