Kilo Vermek İsteyenler Hangi Besinlerden Kaçınmalı?

kizartma_301658

Diyet kelimesi, birçok kısıtlamalar barındırdığı için insanlara zor gelmektedir ve kısıtlamalar, insanları, uymamaya zorlar. Bu nedenle genel olarak diyette ‘yasak’ kelimesi çok kullanılmaz. Ancak diyette, iki ana besin grubundan kaçınılmalı: şekerler ve yağlar.

Günlük beslenmemizde, sıvı yağ dahi kullansak, çok aşırıya gidilmemelidir. Çünkü sonuç olarak hem sıvıyağda hem de margarinde enerji aynıdır. Margarin damarlarda birikirken sıvıyağ daha az miktarda birikir. Ancak aşırı tüketimde sıvıyağ da, kilo alımıyla orantılı olarak, damar tıkanıklığına sebep olmaktadır.


Diyetin en büyük düşmanı olan yağları, özellikler kızartma için kullanırken de dikkat edilmelidir. Örneğin tavuğu, derisiyle birlikte kızartmak yerine ızgara olarak tüketmek çok daha faydalı olacaktır.

Bunların yanında tatlı olan veya şeker içeren besinleri tüketirken belli bir oran geçildiğinde kalp – damar hastalıklarına veya şeker hastalığına zemin hazırlayabilir. Bu oranın, günlük karbonhidrat gereksinimimizin %10’nunu aşmaması gerekmektedir.

Çok fazla tüketilen hamburger, sosisli gibi ürünler, ne olursa olsun içerisine eklenen ketçap ve mayonez ile birlikte besin değerleri arttığından diyet için iyi değildir. Bu nedenle diyette, mümkün olduğunca salam, sosis ve sucuk gibi şarküteri ürünlerinden uzak durmak gerekmektedir. Yiyeceklerimizden aşırı tuz, şeker ve yağ alımını da engellemek gerekmektedir. Hamur işlerine de kısıtlama getirilmelidir.

Hızlı kilo vermek isteyenlerin mantı ve pizza gibi hamur işlerini tüketemeyeceklerini söylemiyoruz. Sadece tüketim miktarına ve sıklığına dikkat etmeleri gerektiğinden bahsediyoruz.

margarin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.